Bývalý německý kancléř Schröder se rozhodl opustit ruskou Rosněfť

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder (Olaf Kosinsky / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder | FOTO: Olaf Kosinsky / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder se rozhodl skončit v dozorčí radě ruské státní ropné společnosti Rosněfť. Firma v pátek oznámila, že jí Schröder sdělil, že nemůže mandát v dozorčí radě dále vykonávat. Oznámení přišlo jen den poté, co rozpočtový výbor Spolkového sněmu odebral Schröderovi peníze na kancelář, na kterou měl z veřejných peněz jako bývalý šéf německé vlády nárok.

Spolu se Schröderem v dozorčí radě skončí také německý manažer Matthias Warnig, který je považován za člověka blízkého Kremlu. „Chápeme jejich rozhodnutí a děkujeme jim za jejich pokračující podporu,“ uvedla Rosněfť v prohlášení.

(Týdeník FORUM)

Schröder v Německu čelí tvrdé kritice za to, že se po ruské invazi na Ukrajinu nevymezil vůči Rusku a ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, kterého v minulosti označil za přítele a čistokrevného demokrata. Němečtí političtí představitelé včetně jeho domovské sociální demokracie (SPD) Schrödera žádali, aby z vedení ruských společností odešel. Bývalý kancléř, který Německo vedl v letech 1998 až 2005, vedle Rosněfti působí také ve společnostech Nord Stream AG a Nord Stream 2 AG.

Rozpočtový výbor Spolkového sněmu se rozhodl 78letého Schrödera potrestat tím, že mu odebral peníze na chod kanceláře. Ponechal mu ale výsluhový důchod a ochranku. Ve čtvrtek se také Evropský parlament velkou většinou hlasů vyslovil pro zařazení někdejšího kancléře na sankční seznam Evropské unie. To by mohlo vyústit až ve zmrazení či zabavení majetku.

Schröderovi navíc hrozí vyloučení z řad SPD. Odebrání členství je ale náročný proces, proto z vedení strany na adresu bývalého kancléře opakovaně zaznívají výzvy, aby odešel dobrovolně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]