Bývalý šéf policie: Působení trestně stíhaného premiéra ve vládě je nepřijatelné

ČTK

Martin Červíček | FOTO: ČTK

Předseda vlády má vliv na bezpečnostní situaci ve státu. Pokud je obviněný z trestného činu, neměl by svoji funkci vykonávat. To ve zkratce stojí ve vyjádření bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka, který byl v říjnu zvolen senátorem. Červíček na Twitteru uvedl: „Důvěra, nebo nedůvěra vládě? Jako jeden z mála mohu potvrdit, že premiér MÁ nepřímý i přímý vliv na vnější i vnitřní bezpečnostní prostředí státu. Působení TRESTNĚ STÍHANÉHO premiéra ve vládě (bez ohledu na pravdivé či dovozované okolnosti řešených kauz) považuji za NEPŘIJATELNÉ!“

archiv

Červíček tak komentoval snahy Babiše přesvědčit veřejnost o tom, že nemá šanci zasáhnout do vyšetřování své kauzy Čapí hnízdo, kde mu hrozí až deset let vězení. Bývalý šéf policie tak naznačuje, že Babiš může mít možnost ovlivnit průběh a výsledek vyšetřování. Dosud to byly spekulace, obavy a hrozba. Martin Červíček to ale napsal jasně.

O tlaku politiků na policii toho sám ví dostatek. Z čela policie ho v lednu 2014 po několika neúspěšných pokusech odvolal Martin Pecina, tehdejší ministr vnitra v demisi.

Andrej Babiš čelí dlouhodobě kritice, že se snaží ovlivnit své vyšetřování. Detektiv, který ho má na starost, byl opakovaně vláčen médii Agrofertu. Babiš ho pomlouval a urážel na veřejnosti. Postupně dochází k výměně na důležitých postech v policii. Odešel například šéf pražské policie, který za vyšetřovatelem Čapího hnízda stál. Obviněnému Babišovi se také podařilo ovládnout Generální inspekci bezpečnostních sborů – orgán, který může vyšetřovat jakéhokoliv policistu v zemi. Toto ovládnutí proběhlo obzvlášť nechutným způsobem, tehdejšímu řediteli GIBS obviněný Babiš vyhrožoval, že když neodejde sám, půjde to po zlém. Když odmítl, noviny ANO a sám Babiš proti němu rozjely kampaň. Zvláštní je také odchod posledního policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Ten se z šéfa tuzemských policistů stal velvyslancem na Slovensku. Tedy získal post, který je považován za jakousi odměnu.

Česká republika je poprvé v historii v situaci, kdy vláda vedená člověkem obviněným ze zvlášť závažného trestného činu vybírá nového policejního prezidenta. Zjednodušeně: Obviněný si vybírá, kdo bude šéfovat jeho vyšetřovatelům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner