Bývalý šéf policie: Působení trestně stíhaného premiéra ve vládě je nepřijatelné

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) (ČTK)

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) | FOTO: ČTK

Předseda vlády má vliv na bezpečnostní situaci ve státu. Pokud je obviněný z trestného činu, neměl by svoji funkci vykonávat. To ve zkratce stojí ve vyjádření bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka, který byl v říjnu zvolen senátorem. Červíček na Twitteru uvedl: „Důvěra, nebo nedůvěra vládě? Jako jeden z mála mohu potvrdit, že premiér MÁ nepřímý i přímý vliv na vnější i vnitřní bezpečnostní prostředí státu. Působení TRESTNĚ STÍHANÉHO premiéra ve vládě (bez ohledu na pravdivé či dovozované okolnosti řešených kauz) považuji za NEPŘIJATELNÉ!“

Obrana před Babišem (archiv)

Červíček tak komentoval snahy Babiše přesvědčit veřejnost o tom, že nemá šanci zasáhnout do vyšetřování své kauzy Čapí hnízdo, kde mu hrozí až deset let vězení. Bývalý šéf policie tak naznačuje, že Babiš může mít možnost ovlivnit průběh a výsledek vyšetřování. Dosud to byly spekulace, obavy a hrozba. Martin Červíček to ale napsal jasně.

O tlaku politiků na policii toho sám ví dostatek. Z čela policie ho v lednu 2014 po několika neúspěšných pokusech odvolal Martin Pecina, tehdejší ministr vnitra v demisi.

Andrej Babiš čelí dlouhodobě kritice, že se snaží ovlivnit své vyšetřování. Detektiv, který ho má na starost, byl opakovaně vláčen médii Agrofertu. Babiš ho pomlouval a urážel na veřejnosti. Postupně dochází k výměně na důležitých postech v policii. Odešel například šéf pražské policie, který za vyšetřovatelem Čapího hnízda stál. Obviněnému Babišovi se také podařilo ovládnout Generální inspekci bezpečnostních sborů – orgán, který může vyšetřovat jakéhokoliv policistu v zemi. Toto ovládnutí proběhlo obzvlášť nechutným způsobem, tehdejšímu řediteli GIBS obviněný Babiš vyhrožoval, že když neodejde sám, půjde to po zlém. Když odmítl, noviny ANO a sám Babiš proti němu rozjely kampaň. Zvláštní je také odchod posledního policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Ten se z šéfa tuzemských policistů stal velvyslancem na Slovensku. Tedy získal post, který je považován za jakousi odměnu.

Česká republika je poprvé v historii v situaci, kdy vláda vedená člověkem obviněným ze zvlášť závažného trestného činu vybírá nového policejního prezidenta. Zjednodušeně: Obviněný si vybírá, kdo bude šéfovat jeho vyšetřovatelům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]