Bývalý předseda Milionu chvilek Mikuláš Minář vytvořil spolek PRO ČR

Mikuláš Minář  (Alena Spálenská)

Mikuláš Minář | FOTO: Alena Spálenská

Mikuláš Minář, bývalý předseda spolku Milion chvilek, vytvořil spolek PRO ČR. Nový spolek si klade za cíl vytvořit svobodnou, spravedlivou a bezpečnou zemi a chce změnit Českou republiku k lepšímu. To alespoň uvádějí dokumenty ve veřejném rejstříku. Mikuláš Minář již počátkem října řekl, že příští rok půjde do sněmovních voleb s novým politickým projektem. Volby chce spolu se současnou opozicí vyhrát.

„Účelem Spolku je spojovat a podporovat lidi a iniciativy odhodlané dělat PRO ČR to nejlepší, co bude v jejich silách, především: zajímat se o lidi a svět okolo sebe, přemýšlet o problémech naší země a o jejich příčinách, diskutovat veřejně i v soukromí o možných řešeních, vytvářet vize žádoucí změny, angažovat se v jejich prosazování, rozvíjet vzdělávací a osvětovou činnost a jinak všestranně podporovat a kultivovat chuť žít,“ uvádí se ve veřejném rejstříku.

„Sníme o zemi s kvalitními politiky i aktivními občany. Sníme o zemi rozkvétající: svobodné i zodpovědné, spravedlivé i bezpečné, o zemi, kde se na nikoho nezapomíná. Věříme, že pokud se v tomto úsilí o pozitivní proměnu naší země spojí lidé, kteří to vidí stejně, vytvoří společně sílu, která promění Českou republiku k lepšímu,“ konstatují dokumenty.

Jako předseda spolku byl Minář zapsán do rejstříku 16. října. Spolek byl ale vytvořen již o měsíc dříve, jako jediný člen a předseda v dokumentech tehdy figuroval Pavel Hošek, který působí ve vedení Nadace Světový Étos – Centrum Prokopios. V rejstříku politických stran a hnutí ale zatím žádné hnutí stejného jména uvedeno není.

Mikuláš Minář počátkem října uvedl, že chce spolu s dalšími osobnostmi vytvořit projekt, který „změní dynamiku hry a osloví voliče, které nynější opozice oslovit nedokáže“. Hodlá k tomu přispět tím, že bude spojovat, mobilizovat, nabíjet lidi a dodávat jim naději. S tisíci dobrovolníků chce připravit „největší kontaktní kampaň v dějinách ČR“.

Minář z vedení Milionu chvilek odešel koncem září, vystoupil z něj 5. října. Jeho nástupce Benjamin Roll oznámil, že spolek je bytostně občanská iniciativa rostoucí zdola a jako taková nikdy nebude kandidovat ve volbách. Podle politologů by nová Minářova politická strana oslabila opozici.

Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo ANO. Spolek pořádá demonstrace, při nichž kritizuje Babiše mimo jiné za střet zájmů a nedodržování volebních slibů. Loni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo podle organizátorů až 250.000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]