Exprezident Klaus a kolektiv autorů z jeho institutu den co den v Babišových novinách hlásali svůj pohled na další směřování Česka

youtube/IVK/ČT

Václav Klaus. | FOTO: youtube/IVK/ČT

Mladá fronta DNES poskytla tento týden unikátní prostor někdejší hlavě státu a kolektivu autorů Institutu Václava Klause (IVK). Čtyři dny po sobě zde publikovali seriál jejich textů s názvem „O situaci v ČR“. Deník tak umožnil jednomu politickému proudu spojenému – a to dokonce i personálně – s konkrétním pseudokonzervativním hnutím exkluzivně vyjádřit svá stanoviska. Něco takového stojí za zaznamenání.

Zajímavé je, že v novinách i na webu iDnes.cz je pod texty podepsán jen bývalý prezident Klaus. Kdežto na jeho webových stránkách i na stránkách jeho institutu je jako autor textů uváděn „Václav Klaus a kolektiv autorů IVK“.

Pavel Hofman

Taková publikační šňůra si zaslouží pozornost. Přeci jen seriál textů je seriál textů. V součtu jde o nemalý prostor, na kterém už lze leccos sdělit a skupinu čtenářů Mladé fronty DNES zasáhnout již docela intenzivně.

Kromě toho nejde pouze o Václava Klause, jenž by tuhle příležitost dostal z titulu své někdejší funkce, ale o jeho think-tank, který šíří určitý náhled na současnou politickou situaci a razí jistý směr, kam by se naše společnost měla ubírat. Zkrátka je to benefit darovaný jedné konkrétní skupině osob sdružené kolem Institutu Václava Klause.

Navíc exprezident je nyní aktivní v novém politickém hnutí, které založil jeho syn. Působí zde jako předseda odborné komise pro zahraniční politiku, takže se to dá do určité míry chápat i jako nepřímá podpora tohoto hnutí, respektive osob s ním spojených a myšlenek, k nimž se hlásí. A v neposlední řadě jde o seriál textů publikovaný na velmi závažné téma v dost zlomových a klíčových časech.

Nástroj k vytváření spojenců

Už jen název jednotlivých textů napovídá, o co jde: „Vraťme do hospodářské politiky systém, řád a promyšlený záměr“, „Nejen hašení, ale i obrana před požáry budoucími“, „Co musí vláda udělat v krátkém období“ a sobotní text „Základní koncept další cesty: obnova českého kapitálu“. Bývalá hlava státu a lidé z jejího institutu zde zveřejnili zásadní náhled na to, kam by se jen naše země měla ubírat.

repro ECHO TV

Klaus a spol. to berou celkem z gruntu. V textu o obnově českého kapitálu tak například uvádějí, že jedinou šanci na překonání dnešní krize, restart ekonomiky a její dlouhodobý růst vidí v systémových změnách. Podle bývalého prezidenta a kolektivu autorů IVK musí jít o celkový posun ekonomického paradigmatu a dokonce i o celkovou změnu atmosféry ve společnosti.

V textu se rovněž píše: „EU v koronavirové krizi prokázala svou nefunkčnost. Její instituce ještě více poztrácely svůj nárok uplatňovat nadřazené postavení vůči členským státům a neustále rozšiřovat svou moc a pavučinu regulací, s nimiž EU spoutávají a znehybňují. Vlády členských zemí nesmějí dovolit evropské byrokracii, aby na jejich účet dělala dluhy a fakticky prohlubovala stagnaci, ztrátu pozic ve světě a pro velkou skupinu zemí v eurozóně pouhé přežívání na pokraji bankrotu. Česká vláda musí požadovat zásadní změnu fungování EU.“

Z toho všeho je zjevné, že autoři seriálu zveřejněného v Mladé frontě DNES zde jedou nejen svoji vlastní agendu, ale nakonec i agendu loni vzniklého hnutí, kterému exprezident Václav Klaus dělá šéfa odborné zahraniční komise.

Ve výsledku je to celé možné chápat jako snahu vytvářet si politické spojence. Nástrojem k tomu se stávají noviny, kde onen spojenec a jeho lidé dostávají dost mimořádný a exkluzivní prostor. I takhle může vypadat využívání médií pro politické účely.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner