Bývalý ředitel rozvědky a ministr obrany: Za Zemanem mohou být černé peníze

Eric Drooker

Závažnou výzvu uveřejnila organizace Evropské hodnoty. Osobnosti v ní vyzývají Miloše Zemana, aby zveřejnil zdroje peněz, které používá na kampaň. Zároveň vyzývají k tomu, aby si ministři a poslanci vyžádali informace od tajných služeb týkající se financování a průběhu prezidentské kampaně. Pod výzvu se podepsal například Luboš Dobrovský, bývalý ministr obrany, diplomat a ředitel Kanceláře prezidenta republiky, Petr Zeman, bývalý šéf civilní rozvědky nebo dlouholetý diplomat Petr Kolář. Přinášíme plné znění výzvy:

 

Poradcem a faktickým šéfem kampaně prezidenta Zemana je Martin Nejedlý, který funguje jako ruská spojka v Kanceláři prezidenta republiky. Nejedlý nejenže stále tají detaily své práce v okolí Kremlu během svého působení v Rusku, ale také lobbuje ve prospěch ruských energetických firem, jako je Rosatom, s cílem získat strategické kontrakty v České republice, což by mohlo ohrozit energetickou nezávislost českého státu a zvýšit ruský geopolitický vliv v Česku.

Nejedlého zásadní důležitost po Moskvu potvrzuje i to, že moskevská centrála firmy Lukoil na podzim 2016 fakticky zachránila jeho pozici poradce prezidenta tím, že za něj uhradila dluh ve výši 32,6 milionu korun, který by ho jinak podle slov samotného Miloše Zemana stál místo. Ruské peníze tak přímo zajistily pozici ruské spojky v roli poradce a faktického šéfa kampaně české hlavy státu. Hmatatelnější důkaz přímého ruského zasahování do českých prezidentských voleb si lze těžko představit.

Zemanova kampaň nyní obchází volební zákon tak, že využívá nevládní organizace Přátelé Miloše Zemana, která vykazuje na transparentním účtu kampaně náklady ve výši přes osm milionů korun. Tato nevládní organizace, za kterou opět stojí Martin Nejedlý, systematicky tají své sponzory, a dokonce má pouze fiktivní sídlo.

Jsme tedy v situaci, kdy ruská spojka vykoupená ruskými penězi v úřadu hlavy českého státu zajišťuje volební kampaň prezidenta finančními prostředky neznámého původu. Pokud vezmeme v úvahu aktivity Zemanova okolí, český prezident by tak mohl být zvolen díky černým penězům s případnou ruskou nebo čínskou linkou.

 • Žádáme prezidenta Miloše Zemana, aby až do poslední položky zveřejnil všechny své sponzory.
 • Žádáme po vládě ČR, aby si vyžádala od zpravodajských služeb informace o financování prezidentské kampaně a v zájmu udržení integrity demokratických voleb je transparentně zveřejnila. Dále doporučujeme poslancům Parlamentu, aby tento krok po vládě požadovali.

Signatáři:

 • Luboš Dobrovský, bývalý ministr obrany, ředitel Kanceláře prezidenta republiky a velvyslanec ČR v Rusku
 • Petr Kolář, bývalý náměstek ministra zahraničních věcí a velvyslanec ČR v USA, Rusku, Švédsku a Irsku
 • Petr Zeman, bývalý ředitel civilní rozvědky (ÚZSI)
 • Johana Grohová, bývalá diplomatka a tisková mluvčí tří českých ministrů zahraničních věcí, seniorní analytička think-tanku Evropské hodnoty
 • Michael Romancov, politický geograf, UK FSV Praha a Metropolitní univerzita Praha
 • David Svoboda, historik, Ústav pro studium totalitních režimů
 • Roman Joch, ředitel Občanského institutu a bývalý šéfporadce premiéra
 • Mikuláš Kroupa, ředitel, Post Bellum
 • Ondřej Kolář, starosta Městské části Praha 6
 • Martin Hála, ředitel, Sinopsis
 • Jakub Klepal, výkonný ředitel, Forum 2000
 • Šimon Pánek, ředitel, Člověk v tísni
 • Petr Lang, programový ředitel, Prague Security Studies Institute
 • Alžběta Chmelařová, bývalá česká diplomatka a seniorní analytička think-tanku Evropské hodnoty

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]