Bývalý šéf CzechInvestu promluvil o Faltýnkovi. Měl lobbovat za dotace pro Agrofert

Místopředseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek  (ČTK)

Místopředseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek | FOTO: ČTK

Pravá ruka premiéra Andreje Babiše a šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek měl osobně lobbovat za přidělení dotací pro firmy z holdingu Agrofert. Webu Neovlivní.cz to řekl bývalý náměstek ministrů a šéf CzechInvestu Ondřej Votruba.

„Byl jsem coby přímý podřízený ministra Mládka ve sněmovně, když mi Faltýnek jako šéf klubu ANO zavolal, jestli bych se za ním nemohl stavit v kanceláři. Přišel jsem za ním a on z toho nedělal žádnou vědu. Rovnou mi řekl: Pane řediteli, máme tam tyhle projekty, máme na tom zájem, tak jestli byste se nepodíval, jak to s nimi vypadá,“ prozradil po letech bývalý šéf CzechInvestu Ondřej Votruba, který pracoval také jako náměstek na ministerstvech dopravy a průmyslu a obchodu.

Andrej Babiš a Dita Charanzová, europoslankyně za ANO (ČTK)

Agrofert měl podle webu před sedmi lety do dotačních programů ministerstva průmyslu, které administroval právě CzechInvest, přihlášené své firmy Preol a Wotan Forest. Andrej Babiš byl v té době ministr financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

„Řekl jsem mu, že se samozřejmě podívat můžu, ale že nemůže čekat, že na to budu nějak tlačit nebo se jakkoli přimlouvat, protože rozhodnou nezávislí hodnotitelé. Na to on reagoval tak, že to je přece jasné, že jen chce mít jistotu, že to nebude nikde zbytečně viset,“ pokračoval Votruba s tím, že Faltýnek celou dobu mluvil jako zástupce Agrofertu. „Přitom se o to vůbec neměl starat, to není role šéfa poslaneckého klubu. Celou dobu mluvil v množném čísle. Nedalo se z toho ale vydedukovat, jestli tím my myslí FaltýnekAgrofert nebo FaltýnekBabiš. (…) Když pochopil, že to nepadá na úrodnou půdu, stáhnul se,“ řekl v rozhovoru.

Votruba dále prozradil, že si jej Faltýnek volal opakovaně. V dopravě si podle něj hnutí ANO od začátku intenzivně hledalo zakázky. „Pořád do toho mluvili Prachařovi, Ťokovi, všem. Kdo neposlechl, skončil. Otevřený tlak jsem pak zaznamenal, když chtěli, abych vyhodil svého podřízeného ředitele odboru pozemních komunikací Milana Donta. U toho byl kromě Faltýnka i další poslanec za ANO Jan Volný,“ odkryl Votruba.

„Ten mi rovnou řekl, že zmiňovaný ředitel je podvodník, dělá svoje kšefty a ať ho prostě vyhodím,“ vzpomíná bývalý náměstek. Když Donta propustit odmítl, padala údajně sprostá slova. „Ale já jsem poslanec ANO. Já jsem se ale také naštval a řekl mu, že toto si ke mně nemůže dovolit, protože nesloužím ANO, ale daňovým poplatníkům této země. Nerozešli jsme se v dobrém,“ popsal Votruba.

Eric Drooker

Časem ale podle něj byla sekce ředitele Donta přeřazena pod jiného náměstka a hned nato ho ministr dopravy odvolal. „Šlo o zakázky na údržbu silnic, které ředitel odboru pozemních komunikací podepisuje. Tam se točí obrovské peníze a byly tam velké tlaky různých firem,“ vysvětlil Votruba.

„Faltýnek se držel zpátky, ten jednal vždycky v rukavičkách. Na mě sprostý nikdy nebyl, i když jsem slyšel skrz dveře, když jsem na něj čekal, jak někoho nevybíravě seřval. Každopádně ke mně se choval jako takový hodný strejc. Byl opatrný a otevřeně proti mně nikdy nešel. V pozadí samozřejmě ano, ale to jsem pochopil až po letech,“ doplnil Votruba s tím, že byl v roce 2014 a část roku 2015 naivní.

„Ani sám Babiš nerozlišuje, jestli mluví pravdu, nebo lže, takže to na něm nemáte šanci poznat (pokud náhodou nevíte, jak to ve skutečnosti je). Faltýnkovo chování bylo ve srovnání s ostatními na hraně. Dával si velký pozor, aby při těch rozhovorech nesklouzl za tu hranu, když pochopil, že u mě to nepadá na úrodnou půdu,“ uzavřel bývalý náměstek a šéf CzechInvestu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]