Bývalý šéf diplomacie Petříček věděl o ruském zapojení ve Vrběticích. Na čase odmítnout dostavbu Dukovan Ruskem, říká

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) (Česká televize)

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) | FOTO: Česká televize

Bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, jaký postoj by měla z jeho pohledu zaujmout Česká republika k mimořádnému oznámení o útoku ruských agentů, kteří se podíleli na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. O jejich aktivitě prý již měl k dipozici informace. Čeští politici by kvůli tomu podle něj měli jednoznačně odmítnout zapojení Ruské federace do dostavby jaderného bloku elektrárny Dukovany.

Podle bývalého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka je nutné v debatě odmítnout účast Ruské federace na tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Na možné bezpečnostní riziko upozorňoval již v minulosti.

Eric Drooker

„Závěr z dneška je jasný. Je na čase utnout debaty o zapojení Ruska do dostavby Dukovan. Bezpečnostní rizika musíme brát vážně a ne čekat, až se něco stane. Stejně tak je třeba jasně odmítnout ruskou hybridní válku kolem očkování,“ uvedl prostřednictvím Twitteru.

Jak potvrdil Deníku N, informace o zapojení ruských agentů k dispozici již měl a nejsou tak pro něj překvapením. „Není to překvapení. Tyto informace jsem už měl dříve k dispozici a postup, který dnes představil premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček, odpovídají reakci na takto závažný incident se zapojením tajných služeb,“ prozradil Petříček.

Petříček svým stanoviskem reagoval na debatu české politické scény, která se již několik měsíců zabývá otázkou, zda by se do tendru měla připustit ruská státní firma Rosatom. Existují obavy, že by mohla být bezpečnostním rizikem. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček sdělil, že v případě, že bude čin nakonec potvrzen, „musí mít jednoznačně svoje následky”. Rozhodnutí vlády podle něj vychází z informací bezpečnostních složek.

Jan Hamáček na krátké tiskové konferenci konstatoval, že touto záležitostí utrpí česko-ruské vztahy, ale Česká republika na ně musí reagovat. Uvedl, že o případu budou informováni spojenci v EU a v NATO, které vláda požádá o podporu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články