Bývalý šéf komunistů Svoboda opěvuje Babiše. Ten mu za to vřele děkuje

Režisér Jiří Svoboda  ()

Jiří Svoboda je nejen režisérem, ale také bývalým předsedou KSČM a poslancem Federálního shromáždění. Zasloužilý umělec se nyní, ve svých 71 letech, začal opět aktivně zajímat o politiku a jako ideálního muže ve vládě si vyhlédl Andreje Babiše. V rozhovoru pro Parlamentní listy se rozhovořil o jeho kladech a zdůraznil třeba i to, že Babiš je tak bohatý, že nepotřebuje parazitovat na veřejných prostředcích. Ministr financí poděkoval na Twitteru za krásná slova.

Průzkumy veřejného mínění pravidelně Babišově hnutí ANO věští vítězství ve volbách. Pro Svobodu je to pozitivní informace. „Podle mne by vítězství Babiše ve volbách mělo být pozitivním signálem pro naši zemi a její další vývoj, protože dlouhodobá shoda takzvaných tradičních velkých stran vedla k vytváření korupčního prostředí, ve kterém se pohybujeme,“ tvrdí bývalý komunistický funkcionář.

Logicky mu nevadí ani Babišova komunistická minulost a spojování s StB. „Máme už dvacet pět let po skončení minulého režimu a čerpat stále jen podněty z negace minulosti a používat je jako hůl k bití psa je nesmyslné a veřejnost to neakceptuje,“ je přesvědčen Svoboda. „Pokud jde o podezření ze spolupráce s StB, soud rozhodl, že jeho zařazení do seznamu bylo neoprávněné, a pokud žijeme v právním státě, musíme respektovat rozhodnutí soudu,“ dodává, aniž by zmínil, že u soudu v Babišův prospěch svědčili bývalí agenti Státní bezpečnosti, kteří ho měli mít na starost.

Chvalozpěvy na Babiše pokračují, i když se řeč stočí na jeho podnikání. „Je spíše typem podnikatele, který podniká v České republice, odvádí daně v České republice, nikoliv jako ti, kteří odporují pozitivnímu mýtu Andreje Babiše, podnikají v zahraničí, dividendy odvádějí v zahraničí, daně platí v zahraničí, kde jsou příznivější,“ chválí režisér oligarchu. „Na Babišovi je třeba ctít, že se cítí být součástí té národní pospolitosti, nehledá cestu k daňovým rájům, kde by odváděl jistě menší daně, než odvádí v České republice, a myslím si, že za jeho působení v nadacích a různé finanční injekce, které rozdává potřebným, by si ho lidé měli spíše vážit,“ dodává s obdivem.

Nemohla samozřejmě chybět ani kritika Babišova předchůdce na ministerstvu financí. „Kalousek rozdával za celou dobu politického působení z cizího, on nerozdával ze svého. Ani do zdravotnictví, ani lidem, kteří to potřebují,“ říká Svoboda, jako by četl z materiálů hnutí ANO. „Je vidět na ekonomických výsledcích postoj, který Babiš zaujal a v němž bude pokračovat, předpokládám, i jako premiér. Na jeho cestě jsou nejen daňové příjmy, ale je to vidět i na bilanci státního rozpočtu,“ vypráví „nezaujatě“.

O své angažmá v ANO si Svoboda říká i v dalších odpovědích pro Parlamentní listy. „Proč vlastně Babiš šel do politiky? Je tak bohatý, že podle mne nepotřebuje sedět ve vládě a parazitovat na veřejných prostředcích. Hromadění peněz mohl dělat nadále tak, jako se mu to dařilo před vstupem do politiky,“ vysvětluje. „Místo toho se rozhodl, že vstoupí do politiky, a věřím, že má čisté úmysly. Jeho základním úmyslem není získávat prostřednictvím funkce ve vládě další prostředky. Ti nejbohatší působí v pozadí, ne že by se cpali do popředí. Mohl používat převodové páky tak jako jiní,“ dodává naivně.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]