Obvinění z daňového deliktu slovenský exprezident Andrej Kiska avizoval před půl rokem

ČTK

Andrej Kiska | FOTO: ČTK

Bývalý slovenský prezident a současný předseda strany Za lidi Andrej Kiska čelí obvinění v kauze spojené s jeho firmou KTAG a financováním jeho prezidentské kampaně. V Kiskově případě se jedná o pouze hypotetické peníze v řádu jednotek milionů korun a Kiska obvinění předem avizoval. 

Obvinění, o němž jako první informoval deník SME, souvisí s prezidentskou kampaní z roku 2014, kdy si Kiska zaplatil část kampaně z peněz své firmy KTAG. Potíž je v tom, že si tato společnost dala zmíněné výdaje do nákladů. KTAG si poté u státu neúspěšně zažádala o vratku DPH ve výši 146 tisíc eur (3 650 000 Kč). Ač vratku nikdy neobdržela, její uplatnění bylo podle policie trestným činem. Firma už zaplatila pokutu.

Andrej Kiska obvinění označuje za dílo „mafie, která ovládá Slovensko“ a případ vysvětluje pomstou bývalého premiéra Roberta Fica za to, že Kiska z pozice hlavy státu avizoval, že by ho nejmenoval předsedou Ústavního soudu. Fico se o tento post proto ani neucházel. „Fico mě předtím varoval, když jsem ho odmítl dát na Ústavní soud. Ještě jako prezident jsem v únoru tento postup Ficovy policie avizoval,“ napsal ve svém vyjádření, z něhož citoval slovenský DenníkN.

Kiska svá slova o tom, že jde o nekalý politický boj, ilustruje příkladem neúspěšného obvinění předsedy hnutí Obyčejní lidé a Nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviče před parlamentními volbami. Zároveň připomíná několik dní staré a již zrušené obvinění bezpečnostního analytika OĽaNO Jaroslava Nadě z ohrožování utajované skutečnosti. „Oba vyšli z tohoto souboje ještě silnější a tak tomu bude i nyní. Fico prohraje a konečně se zbavíme vůdců mafie,“ uzavřel Kiska, aniž by se vyjádřil k podstatě obvinění, tedy k nesrovnalostem v účetnictví své firmy.

Obvinění přichází den poté, kdy policie obvinila expremiéra Roberta Fica za to, že se zastal poslance, kterého soudy potrestaly za protiromské výroky. Podrobnosti o stíhání Kisky nejsou známy. Policie ale dříve obvinila jednatele KTAG v souvislosti s již zmíněným daňovým deliktem firmy při financování Kiskovy kampaně. V minulosti byl jednatelem KTAG i Kiska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner