Bývalý viceprezident Pence se pustil do Trumpa. Ohrozil mě a mou rodinu, vzkázal

Trumpa a Pence, někdejší politické spojence, zásadně rozdělil vývoj po prezidentských volbách roku 2020 (ČTK / imago stock&people / Kyle Mazza)

Trumpa a Pence, někdejší politické spojence, zásadně rozdělil vývoj po prezidentských volbách roku 2020 | FOTO: ČTK / imago stock&people / Kyle Mazza

Bývalý viceprezident Spojených států Mike Pence se znovu distancoval od svého někdejšího nadřízeného Donalda Trumpa. Exprezident podle něj svým počínáním během útoku davu na Kapitol z 6. ledna loňského roku ohrozil jak jeho samotného, tak jeho rodinu. Vyplývá to z úryvku rozhovoru, který zveřejnila stanice ABC. Podle listu The Washington Post jde zatím o zřejmě nejostřejší Pencovu kritiku na Trumpovu adresu. O bývalém prezidentovi se přitom spekuluje jako o možném kandidátovi v příštích prezidentských volbách za dva roky.

Trumpa a Pence, někdejší politické spojence, zásadně rozdělil vývoj po prezidentských volbách roku 2020, kdy republikánský prezident odmítl uznat porážku a opakoval nepodložená tvrzení o rozsáhlých volebních podvodech. Na samém konci mandátu mimo jiné tlačil svého viceprezidenta, aby smetl ze stolu hlasy volitelů z některých států, a zabránil tak nástupu demokrata Joea Bidena do funkce. To Pence odmítl jako protizákonné. Trump ve stejný den vyzval k pochodu na Kapitol své příznivce, kteří následně na několik hodin budovu ovládli. Pence a další zákonodárci se před davem na museli schovat. Při útoku z 6. ledna nebo v jeho důsledku zemřelo pět lidí.

“Prezidentova slova na shromáždění (před výtržnostmi) ohrozila mě, mou rodinu i všechny v budově Kapitolu,” uvedl Pence s odkazem na demonstraci Trumpových přívrženců, která předcházela útoku na Kapitol. “Prezidentova slova byla bezohledná. Bylo jasné, že se rozhodl být součástí problému,” dodal někdejší viceprezident.

Trump dlouho odmítal vyzvat své příznivce, aby budovu Kongresu opustili, a dokonce svému viceprezidentovi na twitteru vyčetl, že “neměl odvahu udělat to, co se udělat mělo”, a zablokovat tak proces potvrzení výsledků, což ještě více podnítilo nevoli protestujících. “Naštvalo mě to,” odpověděl Mike Pence na otázku ohledně tweetu. Své dceři, která byla schvalování výsledků přítomna v budově Kongresu, Pence podle svých slov řekl, že odvahou je zákon dodržovat, nikoliv porušovat.

Očekává se, že Trump v úterý večer (ve středu ráno SEČ) oznámí, že hodlá usilovat o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v roce 2024. Pence, kterému má tentýž den vyjít kniha pamětí, je pokládán za možného Trumpova soupeře, stejně jako republikánský floridský guvernér Ron DeSantis.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články