Byznys trip Olafa Scholze aneb Cesta do Číny jako boj za německé ekonomické zájmy

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Jedenáct hodin. Právě tolik času strávil v pátek 4. listopadu německý kancléř Olaf Scholz na návštěvě Čínské lidové republiky. Do totalitní země zavítal v doprovodu rozsáhlé delegace podnikatelů jako první významný západní státník od propuknutí pandemie koronaviru, která se stala globálním problémem mimo jiné kvůli nezodpovědnému chování čínských úřadů.

Přestože Scholz návštěvu Číny vysvětloval s odkazem na snahu přispět k vyřešení konfliktu na Ukrajině, nemůže být pochyb o tom, že cílem cesty měla být na prvním místě obhajoba německých ekonomických zájmů. Čína je totiž od roku 2016 nejdůležitějším obchodním partnerem Německa a významně přispěla k jeho hospodářskému úspěchu v posledních dvou dekádách.

Zatímco ale v minulosti panovala v Německu na potřebě budovat čím dál pevnější ekonomické pouto s komunistickou Čínou široká politická shoda, letošní Scholzova cesta se stala nejen vzhledem k událostem na Ukrajině předmětem ostré kritiky jeho partnerů v zahraničí i ve vlastní vládě.

Diplomatická záminka

Oficiálně vyrazil německý kancléř do Číny především jako diplomat s úmyslem přesvědčit komunistický režim, aby „využil svůj vliv na Rusko“ a přispěl tak k ukončení války na Ukrajině. V tomto deklarovaném cíli ovšem zcela zklamal – nejvyšší čínští představitelé znovu ani rétoricky neodsoudili ruskou agresi a přispěli pouze obecným prohlášením, že použití jaderných zbraní by bylo „nezodpovědné a nebezpečné“. Skutečné důvody Scholzovy návštěvy je tak potřeba hledat především v ekonomické oblasti.

Německo po vypuknutí války na Ukrajině ztratilo přístup k levné energii z Ruska a bylo nuceno prudce zvýšit výdaje na obranu. Kancléř se za této situace pokouší zajistit, že nebude ohrožen alespoň třetí pilíř německé prosperity z posledních let, kterým je právě čilá obchodní výměna s ČLR. „Přestože se podmínky změnily, Čína zůstává pro Německo a pro Evropu důležitým obchodním partnerem, o kterého nechceme přijít,“ napsal Scholz před návštěvou v článku pro server Politico.

Jeho návštěva, které se zúčastnily klíčové postavy německého byznysu, skutečně přinesla některé dílčí úspěchy. Mimo…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články