Cameron drží celou Evropu jako rukojmí, stěžuje si předseda europarlamentu

Archiv F24

Martin Schulz | FOTO: Archiv F24

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz označil za skandální, že britský premiér David Cameron nehodlá odstoupit z funkce dřív než v říjnu. Podle Schulze Cameron „drží celý (evropský) kontinent jako rukojmí“, napsala dnes agentura AFP.

Představitelé Evropské unie v pátek vyzvali Camerona, aby co nejdříve zahájil jednání o odchodu Británie z Evropské unie poté, co britští voliči ve čtvrtečním referendu podpořili brexit.

Ale Cameron ve svém rezignačním projevu po zveřejnění výsledků referenda prohlásil, že jednání o vystoupení Británie z EU přenechá svému nástupci, který by ho měl nahradit v říjnu.

Svázal celý kontinent svým taktickém vyjednáváním

Když Cameron v roce 2013 oznámil svůj záměr zorganizovat referendum o setrvání Británie v EU či o jejím vystoupení z unie, „svázal celý kontinent svým taktickém vyjednáváním“, prohlásil předseda europarlamentu v pátek večer v rozhovoru s německou televizní stanicí ARD.

Po vítězství stoupenců odchodu Británie z EU ve čtvrtečním referendu Cameron oznámil, že se rozhodl rezignovat na svou funkci. Upřesnil však, že by se to mělo stát až v říjnu po jmenování nového vůdce na kongresu Konzervativní strany.

„Znovu je celý kontinent držen jako rukojmí kvůli diskusím uvnitř Konzervativní strany,“ kritizoval odstupujícího britského premiéra Schulz. „Kdyby byl zájem, dal by se kongres (konzervativců) svolat klidně v neděli ráno,“ dodal.

Ministři zahraničí šesti zakládajících zemí evropských společenství budou dnes dopoledne jednat v Berlíně o důsledcích britského rozhodnutí vystoupit z Evropské unie. Německo a Francie by chtěly předložit společný návrh toho, kudy by se měla unie dál ubírat.

Podle zdrojů agentury DPA z německé diplomacie by mělo být mezi návrhy zřízení takzvané flexibilní unie, která by vytvořila prostor i pro země, které se nechtějí nebo nemohou podílet na dalších integračních krocích.

Opatření by mělo zamezit tomu, aby se britský scénář opakoval v dalších zemích EU.

O následcích brexitu budou jednat i další představitelé unijních zemí. Francouzský prezident François Hollande se večer sejde s italským premiérem Matteem Renzim.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner