Čapí hnízdo: Audit ignoruje dotační podvod, dělali jej totiž Babišovi zaměstnanci

ATEO

Andrej Babiš | FOTO: ATEO

Server Neovlivní.cz informuje o analýze Good Governance, která se zabývá celým auditem k Farmě Čapí hnízdo a podezřelé dotaci z Evropské unie, kterou dostala. Loňský audit zveřejnila minulý týden Skupina Šuman a analýza nyní konstatuje ta největší úskalí celého zkoumání.

Auditoři měli učinit závěr, že neexistuje auditní stopa (dostatečně průkazné doklady) prokazující splnění podmínky způsobilosti příjemce dotace. Tato skutečnost byla dostatečná pro to, aby auditoři konstatovali závěr o nezpůsobilosti výdajů poskytnuté dotace. Zároveň mělo být ve zprávě popsané upozornění na riziko možného dotačního podvodu a poškození finančních zájmu Evropské unie, stojí v analýze Good Governance, v jejímž čele stojí bývalý Babišův náměstek a auditor Lukáš Wagenknecht, kterou citují na Neovlivní.cz.

Proč k těmto pochybením došlo? Je to logické  lidé, kteří měli audit na starosti, byli zaměstnanci ministerstva financí, tedy Babišovi podřízení.

V kombinaci se střetem zájmů, ve kterém se auditoři nacházeli, existuje závažná pochybnost, že auditoři podřídili svůj úsudek ve prospěch svého nadřízeného (ministra financí) a současně v době provádění auditní zakázky vlastníka auditovaného subjektu, Andreje Babiše, uvádí analýza.

Co bylo v auditu

Dokument vypracovaný v loňském roce analyzuje skutečnosti kolem projektu, na který byla čerpána dotace 50 milionů korun, a dochází k závěru, že nelze prokázat ani vyloučit propojení Čapího hnízda s holdingem Agrofert v době žádosti o dotace. Pokud by propojení existovalo, farma by neměla šanci dotaci určenou pro malé a střední podniky získat.

Auditoři konstatují, že nedokážou posoudit, zda byla farma Čapí hnízdo nezávislým malým nebo středním podnikem, když o dotaci žádala. Důvodem je skutečnost, že auditorský tým není schopen posoudit, zda společnost Agrofert Holding, a. s., či nějaká z propojených společností nepůsobily na stejném relevantním trhu či sousedním trhu, uvádí zpráva.

Auditorský tým je přitom přesvědčen, že ostatní znaky propojení (s ohledem na rodinné vazby, obchodní vztahy, hospodářské propojení a přístup k finančním trhům bez typických obtíží malých a středních podniků) byly prokázány, napsali auditoři. Podezření podle nich zvyšuje i skutečnost, že auditorský tým nedostal listiny přítomných na valných hromadách Čapího hnízda v letech 2008 až 2010. Auditorská zpráva konstatuje, že konečné posouzení záležitosti podléhá Evropské komisi.

Společnost Imoba, která farmu Čapí hnízdo provozuje a která patří do svěřenských fondů spravujících Babišův majetek, v tiskovém prohlášení uvedla, že nemožnost potvrdit i vyvrátit spojení Agrofertu s farmou je důsledkem toho, že auditoři nedokončili svou práci. Imoba rovněž poukázala na další informace obsažené v textu auditorské zprávy, podle nichž byly výdaje projektu způsobilé pro čerpání dotace, byly splněny podmínky doby fungování společnosti v oboru cestovního ruchu a nebyly porušeny podmínky dotační výzvy.

Kauzou Čapí hnízdo se zabývá policie. Okolnosti získání dotace prověřuje také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu na mimořádné schůzi sněmovny ke kauze Čapí hnízdo svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Čapí hnízdo na Benešovsku nabízí prostory pro pořádání konferencí, firemních nebo společenských akcí. Na minulou sobotu tam Babiš na dříve ohlášenou oslavu pětiletého výročí Nadace Agrofert pozval k rozloučení zaměstnance ministerstva financí, z jehož vedení byl v tomto týdnu odvolán. V červenci má mít Babiš na Čapím hnízdě svatbu s dlouholetou partnerkou Monikou.

Letos na počátku února převedl Babiš svůj majetek, včetně koncernu Agrofert, do svěřenských fondů. Reagoval tak na zákon o střetu zájmů, podle kterého se omezuje přístup firem vlastněných členy vlády ke státním dotacím. Před odvoláním z vlády Babiš řekl, že se nechystá své společnosti znovu ze svěřenských fondů vyzvednout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner