Policie podala návrh na obžalobu všech obviněných včetně premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo. Téhož dne se znovu oživily spekulace o výměně ministra spravedlnosti Jana Kněžínka za Marii Benešovou, působící jako další forma nátlaku na státní zástupce.
[ctete postid=“241628″ title=“Babišova ostře sledovaná kauza míří do finále. Vyšetřovatel Nevtípil se nezalekl nátlaku“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Čapák-385×230.jpeg“ excerpt=“Tříleté vyšetřování dotačního podvodu farmy Čapí hnízdo je ukončeno. Kauza směřuje k “ permalink=“https://forum24.cz/babisova-ostre-sledovana-kauza-miri-do-finale-vysetrovatel-nevtipil-se-nezalekl-natlaku/“]241628[/ctete]
Městské státní zastupitelství v Praze potvrdilo, že v kauze Čapí hnízdo došlo k posunu. Tým vyšetřovatelů vedený Pavlem Nevtípilem předal kompletní spis dozorovému státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi s návrhem na obžalobu šesti obviněných. Případ Babiše juniora, žijícího ve Švýcarsku, byl vyčleněn samostatně, jelikož zatím nebyly dokončeny všechny zamýšlené vyšetřovací úkony.
Dobrá zpráva je, že se vrchní komisař Nevtípil nenechal zastrašit, ačkoli se v policii po čistkách a veřejném nátlaku Andreje Babiše a jeho aparátu utahují šrouby. Sám je dokonce vyšetřovaný inspektory GIBS, což motivaci příliš nepřidá.
Nyní je na tahu dozorový žalobce, který do této doby postup policie nezpochybňoval, podobně jako dohledové prověrky jeho nadřízených. Přesto by bylo předčasné automaticky předpokládat, že žádosti policie ve všech ohledech vyhoví.
Ministr Kněžínek v ohrožení
Je znepokojující, že se v této souvislosti objevují spekulace o výměně ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. Nikoli náhodou se zrecyklovaly na serveru iDNES.cz téhož dne, co do médií unikly závěry policie v kauze Čapí hnízdo (17. 4. 2019).
Kněžínek osobnostně nesedí jak premiéru Babišovi, tak prezidentu Zemanovi. Je spíš prototypem výkonného kariérního úředníka, který jim „politicky“ příliš nejde na ruku, jelikož si nechce zcela zničit profesní kredit. Do vlády se dostal v časovém pressu a na poslední chvíli jako náhradník za Taťánu Malou.
Zemanovi nevyhověl v jeho sporu se soudci, na které vykonával nátlak v konkrétních kauzách. V lednu se při interpelaci dokonce pustil do příliš „samostatné“ úvahy, zda se přitom prezident nemohl dopustit „trestného činu minimálně ve stadiu přípravy, možná pokusu“.
Nerozumí si ani s premiérem Babišem. Nedělá nic v jeho kauzách. Jeho předchůdce Robert Pelikán aspoň razantně kritizoval vyšetřování Čapího hnízda a zasahoval do práce soudů. To se v Kněžínkově případě očekávat nedá. Proto dnes do médií prosakují zprávy, že už za něj premiér hledá náhradu.
Vůbec mě nebaví
Špatné vztahy dokumentuje i Babišův výrok na Kněžínkovu adresu, citovaný serverem Týden.cz: „Je to želé. Vůbec mě nebaví a nebaví snad nikoho. Sedí vůbec na té vládě?“
Stále častěji se vynořují úvahy, že momentálně největší favoritkou na Kněžínkovu nástupkyni je Marie Benešová, členka poradního týmu prezidenta Zemana. Dříve působila jako nejvyšší státní zástupkyně za vlád ČSSD, nakrátko se stala ministryní spravedlnosti v Zemanově úřednické vládě.
Poté byla zvolena za sociální demokracii do poslanecké sněmovny. Časem se však zařadila mezi hlavní kritiky vedení Bohuslava Sobotky a přibližovala se k okruhu ANO. Nehlasovala pro zpřísnění zákona o střetu zájmů ani pro Babišovo vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo se zdůvodněním, že jde „jen o píárovou předvolební akci“. Kritizovala policejní reorganizaci, která se stala politickým střetem mezi ANO a ČSSD.
Kauzy pod kontrolu?
Podle serveru iDNES.cz panují v justici obavy, že by Benešová mohla odvolat nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, se kterým rovněž nemá nejlepší vztahy prezident Miloš Zeman.
Marie Benešová, která má osobně vyhrocený vztah k pražské vrchní žalobkyni Lence Bradáčové, by tak dostala pod kontrolu nejcitlivější kauzy. Zejména Čapí hnízdo, ale nebezpečně se rozjíždí i brněnská korupční aféra hnutí ANO, ve které uvízl i Jaroslav Faltýnek. Patří sem i kauzy, které se přímo dotýkají Hradu, zejména vyšetřování manipulací s veřejnými zakázkami v řádu stovek milionů korun v Lesní oboře Lány, spadající pod hradní kancelář.
Manévry kolem nového ministra spravedlnosti svědčí o tom, že se zatím premiér Babiš necítí v justici příliš silný v kramflecích.
Podle iDNES.cz není už pro Babiše otázkou, zda bude Kněžínek vyměněn, ale kdy a za koho. Už nyní takto vypouštěné spekulace ovšem působí jako zastrašující manévr i pro žalobce právě přebírající do svých rukou kauzu Čapí hnízdo, kterou se zatím nepodařilo zastavit.
Tlaky na státní zástupce
Tlaků na státní zástupce už bylo v souvislosti s Čapím hnízdem v minulosti víc. Pavel Zeman se musel ohradit proti Babišově nařčení, že lze u nás objednat vyšetřování na politickou objednávku. V tom případě by v tomto „komplotu“ jeli i státní zástupci.
Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) zase veřejně prohlásila, že má ze své advokátní praxe důvěrné informace o tom, že bude stíhání Andreje Babiše zastaveno. Podobné spekulace se objevily loni v deníku Právo, které čerpalo z informací Babišových obhájců.
To vše není nic jiného, než různé formy nátlaku na vyšetřovatele a dozorové státní zástupce, které spekulacemi o výměně ministra spravedlnosti za „ranařku“ Benešovou sílí. Jak se tedy dnes věci mají?
Jak rozhodne Šaroch?
Návrhu na obžalobu čelí premiér Andrej Babiš, obviněný z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie, za což mu hrozí až deset let vězení. Dále jeho manželka Monika, dcera z prvního manželství Adriana Bobeková, Babišův švagr Martin Herodes a manažeři Agrofertu Jana Mayerová a Josef Nenadál.
[ctete postid=“243540″ title=“Zeman proti Zemanovi aneb Benešová ministryní spravedlnosti místo Kněžínka?“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Benešová-Marie-385×230.jpeg“ excerpt=“V souvislosti se změnami ve vládě se v poslední době skloňuje i jméno ministra “ permalink=“https://forum24.cz/zeman-proti-zemanovi-aneb-benesova-ministryni-spravedlnosti-misto-knezinka/“]243540[/ctete]
Vyšetřovatelé předložili Šarochovi spis poté, co s ním seznámili všechny obviněné a jejich obhájce. Šaroch nyní bude spis studovat, i když ho zřejmě dobře zná. Může řešit žádosti obviněných o přezkoumání postupu vyšetřovatelů, pokud jim nepovolili další návrhy na doplnění dokazování. Poté má k dispozici několik možností postupu a dnes nelze stoprocentně předjímat, ke které se přikloní.
Může vrátit případ policii k doplnění spisu o další důkazy, posudky a výslechy. Může zastavit trestní stíhání všech obviněných. Konečně může na obviněné podat obžalobu, nebo jen na část z nich, zatímco u jiných může stíhání zastavit.
Podle zdrojů z bezpečnostní komunity se znalostí prostředí bude Šaroch u každého z obviněných zvažovat podíl jeho viny a nebude je házet do jednoho pytle. S ohledem na veřejné mínění pravděpodobně podá obžaloby a bude to soud, kdo definitivně rozhodne. Pokud nebudou vnější tlaky nadále sílit a žalobci nepovolí, podobně jako nepovolil vyšetřovatel Nevtípil.