Čapí hnízdo: Členka Mandátového výboru za ANO si nevzpomíná na Babišovy lži

Taťána Malá (ANO) (Česká televize)

Taťána Malá (ANO) | FOTO: Česká televize

Místopředsedkyně Mandátového a imunitního výboru, který se zabývá žádostí vyšetřovatelů o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, Taťána Malá z ANO překvapila v České televizi tvrzením, že neví o tom, že Babiš lhal o vlastnících společnosti Farma Čapí hnízdo.

Asi každý, kdo případ sledoval již v minulém volebním období, si vzpomene, jak se Babišovy lži v této otázce táhly. Ale nejen to. Příčinou sporů o vlastnictví byl přímo Babiš. Ten se totiž v roce 2007 rozhodl, že vlastnictví společnosti Farma Čapí hnízdo (která se tehdy ještě pár měsíců jmenovala jinak), zakryje anonymními akciemi. Změnil právní formu společnosti na „akciovku“ a rozhodl se pro vydání anonymních akcií. Následně společnost prodal, ale tvrdil, že neví komu. Nikoli jen, že nechce prozradit vlastníky, jak tvrdí poslankyně Malá. Babiš v minulosti v odpovědi na dotaz časopisu Respekt přímo předstíral, že neví, komu společnost patří.

Celý areál byl přitom po celou dobu stavěn na pozemcích jeho firmy a stejně tak Babišova firma ručila Farmě Čapí hnízdo za vysoce rizikový bankovní úvěr v neuvěřitelné výši 350 milionů korun. Podle některých médií se dokonce i valné hromady Farmy odehrávaly u Babiše.

Mezitím si Farmu Čapí hnízdo prostřednictvím své společnosti Imoba (z koncernu SynBiol) koupil a možná i proto následně, když už začal být případ prověřován vyšetřovateli, na televizní stanici Prima uvedl, že se již jména tehdejších majitelů dozvěděl, jen je nechce prozradit.

Paní poslankyně Malá považuje za dostačující vysvětlení, které později Babiš podal poslancům (a veřejnosti) na mimořádném jednání Poslanecké sněmovny k tomuto případu. Malá by měla poděkovat těm tehdejším poslancům, kteří přes Babišův odpor prosadili tuto mimořádnou schůzi, čímž Babiše v podstatě donutili, aby přiznal, kdo byl v inkriminované době vlastníkem. Jinak by se to dozvěděla až nyní, z vyšetřovacího spisu (tedy pokud nelže i Malá, protože podle některých zdrojů včetně údajných příslušných bankovních dokumentů byl ve skutečnosti po celou dobu vlastníkem sám Babiš či jeho koncern). Kromě schovávání se za anonymní akcie totiž také došlo k tomu, že tehdejší akcionáři ztratili úplně všechny dokumenty (elektronické i papírové) i jejich případné kopie (elektronické i papírové), které by je mohly usvědčit, včetně zápisů z valných hromad, jak však jistě Malá ví, pokud si o případu občas něco přečte v novinách.

Později se však ukázalo, že došlo dokonce ke komplikovanějším převodům vlastnictví, kdy Babiš anonymní akcie převedl kromě svých dětí také na svou přítelkyni (nynější manželku) a teprve ona je prodala svému bratrovi.

Tuto verzi nakonec potvrdil i Jaroslav Faltýnek, který v březnu 2016 tvrdil, že si nemůže vzpomenout, komu Farma patřila, ačkoli jí jako člen vedení v Babišově firmě schvaloval výše zmíněné ručení za bankovní úvěr ve výši 350 milionů korun. Omlouval to tehdy svým vysokým věkem (53 let). Otázkou je, zda by měl zůstávat ve vysoké politice (dokonce ve funkci předsedy jednoho ze sněmovních výborů), když má tak rozsáhlé výpadky paměti. Určitou omluvou pro něj je, že si později vzpomněl. Na tiskové konferenci potvrdil Babišovi, že skutečně došlo k převodu vlastnictví na Babišovy děti a na Moniku Babišovou. Má prý jako důkaz předací protokoly. Na druhou stranu ve stejný den (30. srpna 2017) měl o pár hodin později opět výpadek paměti, když na ČT24 prohlásil, že nemůže vědět, zda Babiš v minulosti lhal o vlastnících, protože o Čapím hnízdě nic neví. V posledních dnech dokonce tvrdí (a možná si v důsledku svého pokročilého stáří i myslí), že s případem nemá nic společného.

Nad rámec Babišových lží o vlastnících si však ještě připomeňme, že Babiš lhal, když na podzim 2016 v médiích opakovaně prohlašoval, že se o investiční projekt Čapí hnízdo nezajímá Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Tvrdil to jak z pozice vlastníka Farmy Čapí hnízdo, tak i z pozice ministra financí. Svobodné fórum tehdy přineslo informaci, že OLAF již od ledna 2016 některou firmu z Babišova podnikatelského impéria vyšetřuje. V prosinci 2017 pak FORUM 24 informovalo, že OLAF ukončil vyšetřování případu Čapího hnízda a zprávu posílá příslušným orgánům do České republiky. Ty přijetí později potvrdily a následně se i sám Babiš prořekl, že si jeho právníci zprávu přečtou. Tím se definitivně potvrdilo, že Babiš o vyšetřování ze strany tohoto úřadu lhal. Zatím se však neomluvil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]