Čapí hnízdo je zázrak. Volejme sláva a radostně tam pospolu oslavme rodinný den Agrofertu

Koláž: Idealisté.cz

Není snad v krajích českých zázračnějšího a záhadnějšího místa, než je luxusní wellnes Farma Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku. Nikde jinde totiž na vlastní oči neuvidíte areál, kvůli němuž předsedovi vlády Babišovi hrozí až deset let natvrdo. Nikde nespatříte místo opředené tolika navzájem si odporujícími pověstmi českého premiéra. Kde jinde tedy lépe a radostněji oslavit se svými dětmi Rodinný Agrofert den? A to ještě pod heslem „S respektem ke skutečným hodnotám“. Potomky je zajisté třeba vychovávat ke správným hodnotám, jako jsou například poctivost a pravdomluvnost, a řekněte sami: Kde jinde najdou lepší příklad než v Agrofertu a u jeho majitele?

Nevysvětlitelných magických záhad je kolem Čapího hnízda nespočet. Kam se hrabou strašidelné hrady nebo tajemné menhiry. Firma z obřího holdingu se třeba takhle jednoho dne kouzlem proměnila v malou firmičku, aby dosáhla na dotaci určenou pro ty malé, a poté, co – podle Evropského úřadu pro boj proti podvodům i české policie neoprávněně – shrábla 50 milionů, se zase mávnutím kouzelného proutku stejně tiše vrátila do náruče velkého širého rodného Agrofertu. Prostě pohádka. Přepychové hnízdo také Andrej Babiš současně vymyslel i nevymyslel. Dokonce o něm ani o jeho majitelích nic nevěděl, ale současně na ně dal peníze svým dětem. Ve světě mystérií a záhad prostě běžná kauzalita neplatí. Tam se několik protichůdných jevů najednou klidně dít může.

printscreen agrofertden.cz

Sláva až do nebes

 

Před sedmi lety, v roce 2013, Andrej Babiš, toho roku vítěz voleb hlásající boj proti prolhaným zkorumpovaným zlodějským politikům z „tradičných stran“, prohlásil: „S Čapím hnízdem nemám nic společného… Půjčil jsem té společnosti přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele neznám.“ Tak jistě, člověk běžně půjčuje stovky milionů úplně neznámým lidem. Vy snad ne?

V roce 2015 už to ale byl nejlepší projekt, který kdy vymyslel a který „udělal“.

„Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo. U krmení koz byla obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám něco podobného,“ vyprávěl v dokumentu Matrix AB režiséra Víta Klusáka. Něco jako v tom známém filmu s neslušným názvem. I kolotoč pro děcka bude. I lamy a klokani a surikaty a motýle. A všechno bylo. K tomu i luxusní soukromé sídlo pro premiéra a jeho rodinu.

Brzy nato, už v březnu roku 2016, ale autor „nejlepšího projektu“ prohlašoval: „Farmu mají, myslím, nějací advokáti.“ Ovšem téhož roku a téhož měsíce března ve Sněmovně už bylo všechno zase jinak a už to nebyli nějací advokáti: „Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala.“ A ještě jednou březen 2016, tentokrát pro server Novinky.cz: „Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu.“

Pavel Hofman

A to všechno skončilo, stále ještě téhož roku, ve Sněmovně přiznáním: „Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky.“

Tak. A protože pan premiér, takový čacký bojovník proti nepravostem, přece nemůže lhát, nezbývá nám než uvěřit, že pravdou je tohle všechno současně. Čili, jak už jsme řekli, pohádka, magie a zázrak.

Radostné juchání šťastných rodin na Čapím hnízdě se také jistě pouhou čirou náhodou má odehrát na podzim, jen chvíli před krajskými volbami, takže rodiče a prarodiče si hřejivou vzpomínku na ty nezapomenutelné zážitky mohou odnést až k volebním urnám. Kam se slzou dojetí hodí hlas hnutí ANO, jehož předseda pan Babiš je přece tak hodný a „pro lidi“, že pro ně celou tuhle krásu přichystal. Tomu pevně věří, a protože jsme v té říši záhad, současně věří i tomu, že s Čapím hnízdem nemá nic společného, že to je jen kampáááň zlých lidí, kteří hodnému panu premiérovi nepřejí. Ani Agrofert už mu přece nepatří. Řídí ho totiž jeho žena, a ta mu o něm nic neříká.

Aktualizováno: Bezprostředně poté, co bylo téma medializováno, organizátoři webovou stránku s pozvánkou na Rodinný den Agrofertu znepřístupnili. Vydali také prohlášení, ve kterém se ohrazují proti domněnce, že i v době koronaviru bude jejich oslava na Čapím hnízdě mít 6000 původně avizovaných účastníků. Mimo jiné k tomu uvedli: „Kvůli koronaviru počítáme i s variantou, že se akce nakonec konat nebude. Pokyny a nařízení vlády hodláme respektovat stejně jako všichni ostatní.“ K faktu, že akci, která je ve své podstatě předvolebním shromážděním hnutí ANO, pořádá premiérův holding Agrofert právě na Čapím hnízdě, kvůli němuž stále ještě běží trestní stíhání premiéra Babiše, se mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka nevyjádřil.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner