Čapí hnízdo patří před soud, řekla policie. Rozhodne státní zástupce

Farma Čapí hnízdo v Olbramovicích (ČTK)

Farma Čapí hnízdo v Olbramovicích | FOTO: ČTK

Policie po doplnění vyšetřování v kauze Čapí hnízdo, ve které je stíhán premiér Andrej Babiš (ANO), navrhla podání obžaloby. V pondělí večer to oznámil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Věcí se nyní bude zabývat dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch. Na rozhodnutí má dva měsíce.

„Dnešního dne byl v odpoledních hodinách Městskému státnímu zastupitelství v Praze policejním orgánem předložen spisový materiál ve věci v mediálním prostoru označované jako kauza Čapí hnízdo, a to po doplnění vyšetřování a provedení procesních úkonů, jak jsou vyžadovány trestním řádem,“ informoval v pondělí večer Cimbala. Součástí předloženého spisového materiálu je podle něj návrh na podání obžaloby.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Věcí se nyní bude zabývat dozorový státní zástupce. Zvláštní lhůta pro zpracování věci nebyla prozatím stanovena. Dle interních předpisů platí lhůta pro zpracování věci v délce dvou měsíců,“ doplnil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze s tím, že lhůta může být v odůvodněných případech prodloužena. 

Dozorující státní zástupce Šaroch na konci srpna rozhodl, že případ padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo vrátí policii k doplnění vyšetřování. „K doplnění těchto úkonů uložil policejnímu orgánu lhůtu do 17. září 2021. Policejní orgán pokyn státního zástupce splnil,“ informoval už pátek Cimbala. Vyšetřování podle něj bylo doplněno především o výslechy svědků.

V kauze bylo původně obviněno jedenáct lidí včetně členů premiérovy rodiny. Stíhání všech kromě Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové (dříve Mayerové) však bylo postupně zastaveno. Minulé pondělí policisté více než šest hodin vyslýchali premiérova syna Andreje Babiše mladšího, který byl v minulosti v kauze také obviněn. „Mám z toho dobrý pocit. Jsem rád, že jsem dnes mohl konečně vypovídat v kauze Čapí hnízdo, ve které ze mě můj otec udělal bílého koně. Chci zdůraznit, že jsem nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu,“ prohlásil Babiš junior po své výpovědi. 

Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Babiš mladší už dříve řekl, že farma byla od počátku projektem jeho otce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]m