Čapí hnízdo u ledu. Strach z Babiše, nebo bude mít váhu výpověď jeho syna?

Andrej Babiš a Čapí hnízdo (ATEO / použito se svolením autora)

Andrej Babiš a Čapí hnízdo | FOTO: ATEO / použito se svolením autora

Státní zástupce vrátil kauzu Čapí hnízdo policii k doplnění vyšetřování. Důvodem jsou nové informace, které se objevily po ukončení vyšetřování. Tak zní sdělení z úterý 31. srpna. Řekněme si upřímně, nikoho to samozřejmě nepřekvapuje, protože kauza Čapí hnízdo, to je věc, kterou by jen tak někdo nerozpletl. Ačkoli je podle některých – například podle Evropského úřadu pro boj proti podvodům – jasná jako facka, my v Česku máme prostě svůj styl. Na druhé straně se také dá ve sdělení státního zastupitelství najít něco pozitivního: Budou prý vyslechnuti noví svědci.

Ano, je to směšné, že se Čapí hnízdo vyšetřuje už tak dlouho. Ano, víme, že tomu tak je proto, že ten, kdo za podvodem stojí, je toho času předsedou vlády. A ano, také víme, že přesně takhle vypadá převzetí státu, protože kdyby někdo jiný falešně vytvořil malou firmu, aby pro ni získal 50 milionů, a vzápětí tuto společnost začlenil do velkého holdingu, nejspíš by už dávno seděl ve vězení.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Když ale odhlédneme od toho, že vyšetřování mělo skončit už dávno, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala píše: „Státní zástupce (…) dospěl k závěru, že některé informace mohou být pro další postup ve věci relevantní a je namístě se jimi blíže zabývat. Vyšetřování by mělo být doplněno zejména o výslechy svědků.“

Opravdu bychom mohli očekávat takový zázrak, že naše slavné instituce vezmou v potaz výpověď Andreje Babiše mladšího? On sám chce vypovídat. Navíc veřejně sdělil, že v letech 2008 až 2010 nepřevzal k Čapímu hnízdu akcie. Podle Seznam Zpráv taková informace hraje zásadní roli. Pokud tyto akcie totiž měli u sebe manažeři Agrofertu, jde o další důkaz, že se jednalo o dotační podvod.

Že by se tedy státní zástupce skutečně rozhodl dobrat pravdy na základě argumentů a věrohodných svědectví? Uvidíme. Že se ale kauza Čapí hnízdo potáhne dál a do voleb se nedozvíme výsledek, tím si můžeme být v podstatě jistí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]