Čapí šílenství. ČR chce, aby EU zaplatila analýzu, zda má Babiš vracet 50 milionů

(aTeo)

Evropská unie by zřejmě měla zřídit léčebnu duševně nemocných členských států. Návrh na zřízení takové instituce dost možná vznikne, až se po Evropě rozkřikne další ostuda České republiky v souvislosti s Čapím hnízdem. Pro připomenutí: pro evropské vyšetřovatele je čerpání dotace na víkendové sídlo tuzemského premiéra v demisi jednoduše podvod.

Dotační úřad Středočeského kraje by měl neoprávněnou dotaci vymáhat zpět. Jenže tomu se jaksi nechce. Skoro to vypadá, že čeká na letošní říjen, kdy bude celá věc promlčena. Po tlaku novinářů úřad začal něco dělat. Objednal si právní analýzu toho, zda má padesát milionů po Babišovi vymáhat. Už to je samo o sobě neuvěřitelné. A teď přijde to, na co je i označení absurdita roku nedostatečné: Úřad chce, aby mu onu právní analýzu zaplatila Evropská unie!

To jsme se tu opravdu už všichni zbláznili? To nám nevadí, co si o nás budou v ostatních zemích myslet?

Na aktuální vývoj kauzy pana premiéra v demisi upozornil server neovlivni.cz. Ten také uvádí, že v EU se na požadavek proplacení analýzy dívají dost překvapeně a také, že unie nic platit nebude. Server také popisuje, že pokud se český úřad pokusí milion na analýzu z EU získat, zřejmě se sám dostane do kolize s pravidly ČR i EU. Podvod na podvodu. Kouzelné.

Postoj Evropské komise není moc překvapivý. Představte si, že vám někdo ukradne auto. Vyšetřovatelé zjistí, kdo ho ukradl a že ho skutečně ukradl. Ale úřad, který vám to auto má vydat zpět si objedná analýzu právníků, zda vám to auto má skutečně vydat. A tu analýzu zaplatíte vy, okradený.

Co si asi v Bruselu myslí? Nejspíš si klepají na čelo. A co by s námi měli dělat? Vznikne onen blázinec pro nepříčetné úředníky a politiky? Anebo rovnou pro celé členské země…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]