Čapí záchrana Schillerové možná nevyjde. ROP chce, aby kauzu řešil Brusel

Premiér Andrej Babiš a jeho ministryně financí Alena Schillerová (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a jeho ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: ČTK

Pomyslná záchranná brzda, za kterou zatáhla ministryně financí Alena Schillerová v kauze Čapí hnízdo jejího šéfa Andreje Babiše, bude zřejmě neúčinná. Schillerová narychlo vyjmula projekt Čapí hnízdo ze seznamů akcí financovaných EU. Tím by další veškeré vyšetřování zůstalo v České republice. Jenže tuto její snahu zřejmě překazí rada ROP. Ta má v úmyslu naopak ponechat vyšetřování na EU a Bruselu.

„Pokud bychom to vyjmuli, dotace už nebude evropská, ale národní. Zároveň by to znamenalo, že je to pro unii uzavřená záležitost. Proto chceme, aby se tím nadále zabývala Evropská komise,“ řekl Hospodářským novinám člen výboru ROP Střední Čechy Jan Jakob (TOP 09).

Opoziční politici mají ve výboru většinu. Už se jasně vyjádřili v tom smyslu, že budou hlasovat pro setrvání Čapího hnízda mezi projekty EU.

Snaha opozice je jasná, chce, aby Evropská unie definitivně řekla, zda Babiš podváděl, nebo ne. Chtějí, aby byl údajný dotační podvod důkladně vyšetřen. Premiérovi hrozí deset let vězení. Vyšetřování v České republice čelí několika překážkám. Detektivové podle svého nadřízeného čelí diskreditační kampani. O tom, že obvinění protahují vyšetřování, vydala prohlášení také nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Nyní se obvinění politici Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek omluvili z jednání mandátového a imunitního výboru, který má doporučit nebo nedoporučit jejich vydání policii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]