Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pondělí pověřila předsedu vítězné strany v sobotních parlamentních volbách Roberta Fica sestavením nové vlády. Fico to potvrdil novinářům po schůzce s hlavou státu, od které dostal dva týdny na vytvoření kabinetu. Podle něj zformování vlády nebude jednoduché.
Ficova strana Směr – sociální demokracie (Směr-SD) volby vyhrála se ziskem téměř 23 procent hlasů, na vytvoření vlády s většinovou podporou ve sněmovně ale potřebuje získat ke spolupráci alespoň dvě další strany.
Čaputová dodržela tradici, že prezidentské pověření po volbách jako první dostává zástupce vítězné formace. Samotné pověření k sestavení vlády nemá oporu v ústavě; v zemi jde spíše o zvyklost, kterou se řídili už předchozí prezidenti. Hlava státu podle ústavy jmenuje nového premiéra a na jeho návrh pak členy jeho kabinetu.
Schůzka Čaputové s Ficem trvala zhruba čtvrt hodiny. Prezidentka má dlouhodobě napjaté vztahy se šéfem Směru-SD. Po jeho dřívějších slovních výpadech, že hlava slovenského státu je americkou agentkou, Čaputová letos v září podala na Fica žalobu na ochranu osobnosti. Před zvolením do vrcholné funkce byla Čaputová místopředsedkyní liberálního hnutí Progresivní Slovensko (PS), které až do sobotních voleb bylo neparlamentní stranou.
Slovensko v minulosti už zažilo, že vítěz voleb nakonec vládu nesestavil. Naposledy se to stalo v roce 2010 právě Směru-SD. PS, které je po víkendových volbách druhou nejsilnější stranou, už ohlásilo, že chce zabránit vzniku vlády Směru-SD. Složení příští vládní koalice bude podle analytiků záviset na postoji Hlasu – sociální demokracie (Hlas-SD) někdejšího Ficova stranického kolegy Petera Pellegriniho. Tato strana skončila ve volbách na třetím místě.
Po Ficovi se s Čaputovou sešel předseda PS Michal Šimečka. Novinářům po asi půlhodinovém jednání s hlavou státu řekl, že jeho hnutí zahájilo neformální rozhovory s představiteli dalších stran o možnosti vytvořit vládu. „Hledáme, zda existuje prostor a vůle vytvořit alternativní většinu k té, kterou sestavuje Robert Fico. Určitě má větší výhodu a lepší karty v rukou vítěz voleb,“ řekl Šimečka, který se hodlá vzdát funkce místopředsedy Evropského parlamentu a dále působit ve slovenské politice.
Do slovenské sněmovny se po sobotních předčasných volbách dostane sedm formací, přičemž PS nechce spolupracovat se Směrem a nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS). Zatímco PS bude mít v novém 150členném parlamentu 32 poslanců, Směr získal 42 mandátů a SNS deset.
Fico, který byl ministerským předsedou už třikrát, v neděli řekl, že se bude opět ucházet o funkci premiéra a že jednání o programu příští vládní koalice by mohla trvat zhruba dva týdny. Právě 14 dnů dostal v pondělí od Čaputové na vytvoření vlády. Fico nesdělil, se kterými stranami by Směr-SD mohl vytvořit kabinet, slovenští analytici i média nicméně jako jednu z nejpravděpodobnějších možností označují spolupráci Ficovy strany s Hlasem-SD a s nacionalistickou Slovenskou národní stranou.
Po volbách Fico zopakoval svůj odmítavý postoj k vojenské pomoci Ukrajině, která se brání ruské invazi. Pro případ účasti své strany v nové vládě ohlásil odvolání policejního prezidenta a šéfa elitní složky prokuratury. Tyto instituce se zabývají kromě jiného korupčními kauzami z doby dřívějšího vládnutí Směru-SD, který byl u moci nejprve v letech 2006 až 2010 a později nepřetržitě ve dvou shodně čtyřletých volebních obdobích mezi roky 2012 a 2020.