Čaputová překvapivě podpořila Babiše. Podle ní je dobrý manažer a politik

ČTK

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | FOTO: ČTK

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová podpořila premiéra Andreje Babiše, že je bezpochyby dobrý manažer a politik. Její vyjádření je o to překvapivější, že se v kampani vymezovala proti éře Roberta Fica, který Babišovi umožnil kontroverzní daňovou úlevu v rekordní výši 1,5 miliardy korun.

ČTK

Zuzana Čaputová, která právem zazářila na slovenské politické scéně jako protiváha éry zkompromitovaného Roberta Fica a jeho kandidáta Maroše Šefčoviče, poskytla rozhovor portálu Seznam (8. 4. 2019). Částečnou zdrženlivost v něm vyslovila ke končícímu prezidentovi Andreji Kiskovi, který ji podle jejích slov podpořil až v době, kdy vedla žebříček kandidátů a současně nabízela změnu. Naopak výrazně ocenila působení premiéra Andreje Babiše.

Evidentně dobrý politik

„Je to člověk velmi úspěšný z hlediska svého byznysu, bezpochyby dobrý manažer a evidentně dobrý politik,“ odpověděla Čaputová na dotaz, jestli je pro ni v něčem inspirativní Babiš, který rovněž stavěl svoji politiku na slovech změna a boj s korupčním prostředím.

archiv

Jistě se dá předpokládat, že slovenská prezidentka bude ve svém postavení na adresu dění v historicky blízké sousední zemi volit diplomatická slova, a pochopitelně bude projevovat respekt k vůli voličů. Nicméně takto spontánně a jednoznačně vyjádřená pochvala je překvapující z několika důvodů.

Nelze úplně pominout, že je český premiér trestně stíhaný a jeho střet zájmů je v současné době řešený i na evropské úrovni. Zabývá se jím nejen Evropská komise a Evropský parlament, ale vyšetřoval ho i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Mimochodem právě portál Seznam odkryl podivné okolnosti cesty Babiše juniora na Krym.

Vazba na Ficův Smer

Tento pohled je však poněkud nečekaný i vzhledem ke slovenským reáliím. Andrej Babiš se dostal do centra pozornosti tamějších médií nestandardními okolnostmi přidělení obří daňové úlevy pro Agrofert. Odehrála se v režii tehdy jednobarevné vlády Roberta Fica se stínem podezření, že Babiš v minulosti sponzoroval jeho stranu Smer.

Agrofert převzal jeden z největších slovenských podniků Duslo Šala, vyrábějící čpavek, v roce 2004. Začátkem března 2014 se rozšířily zprávy, že drží slovenskou vládu a stovky zaměstnanců chemičky v šachu, protože zvažuje přesun výroby do Německa nebo České republiky. Zachování výroby a její rozšíření s investicí 310 milionů eur (8 miliard korun) podmiňoval masivní státní dotací.

Krátce poté se události daly rychle do pohybu. Zcela mimo pozornost českých médií, ačkoli byl Andrej Babiš už v té době ministrem financí v Sobotkově vládě.

Lobbing za Agrofert

Poslanec Smeru a průmyslový lobbista Maroš Kondrót navrhl změnu zákona o pobídkách, umožňující utajovat před veřejností největší státní dotace. Učinil tak přílepkem k nesouvisejícímu zákonu o právech spotřebitele. Koncem března prošla novela v parlamentu, kde měl Smer většinu, jako nůž máslem.

Podle této změny nepotřebují daňové úlevy pro investice nad 200 miliónů eur souhlas celé vlády. Stačí jen rozhodnutí ministra hospodářství a souhlas Evropské komise.

Jak uvádí Denník N, už tehdy se spekulovalo o úlitbě Agrofertu. Slovenské komentáře se shodovaly v tom, že tato novela zákona umožňuje schválit pomoc státu velkým firmám legálně bez jakékoli veřejné diskuse. Ministr hospodářství totiž není, na rozdíl od vlády, povinen předem oznamovat, o čem hodlá rozhodnout.

V téže době Agrofert oficiálně oznámil, že úvahy o rušení výroby a propouštění 800 zaměstnanců Dusla byly údajně nepodložené a dementoval je.

Utajená rekordní daňová úleva

5. května 2014, tedy pět dní po vstoupení novely zákona v platnost, požádalo Duslo Šala zcela v utajení ministerstvo hospodářství o daňovou úlevu na deset let ve výši 58,6 milionu eur (1,5 miliardy korun).

V červnu tehdejší ministr hospodářství Tomáš Malatinský žádost chemičky podpořil a poslal ji na definitivní schválení Evropské komisi. Krátce nato odstoupil. Schválení daňových prázdnin pro Agrofert vyšlo najevo až zpětně díky zákonu o svobodě informací. Premiér Fico tvrdil, že žádný takový návrh neviděl.

V červenci téhož roku se objevily informace, že nový ministr hospodářství Pavol Pavlis v minulosti s Babišem podnikal ve společnosti Post service Bratislava, která obchodovala s Agrofertem i Duslem Šala.

Slovenská opozice marně kritizovala ministrův střet zájmů a možné porušení zákona. A celá tato záležitost až příliš nápadně připomíná Babišův český projekt s podporou biopaliv.

V téže době se znovu objevily starší spekulace, že jedním ze sponzorů Smeru před volbami v roce 2006 měl být Babiš. Časopisu Týždeň tuto informaci potvrdil poslanec a člen předsednictva Smeru Ivan Varga s tím, že o neoficiálních sponzorských darech hovořil samotný Fico. Fico i Babiš však veřejně sponzoring popřeli.

Propojení dvou ministrů

Výroky Čaputové na Babišovu adresu jsou o to paradoxnější, že jí ke zvolení zásadně pomohla podpora nezávislého kandidáta Roberta Mistríka. Respektovaný vědec dlouho sváděl se Šefčovičem vyrovnaný souboj. Ve chvíli, kdy ho v průzkumech předstihla Čaputová, odstoupil a uvolnil jí prostor, aby se netříštily hlasy oponentů kandidáta vládního Smeru.

FB NFPK

Mistrík před dvěma lety ostře kritizoval skandální praktiky přidělování peněz z evropských fondů ministerstvem školství pochybným firmám, které na ně neměly nárok. Neprovozovaly totiž činnost uvedenou v žádosti o dotaci. Jeho slova později potvrdil Nejvyšší kontrolní úřad. Myslí si o Babišovi totéž?

Mistríka a po něm i Čaputovou navíc mimo jiné podporovala opoziční strana Svoboda a Solidarita. Ta přitom nejhlasitěji kritizovala státní pomoc Agrofertu, a dokonce kvůli ní interpelovala eurokomisaře pro hospodářskou soutěž Joaquína Almuniu.

„Celý tento případ je korunovaný propojením ministra hospodářství Pavla Pavlise na českého ministra financí Andreje Babiše, který je majitelem Dusla Šala,“ reagoval tehdy její europoslanec Ivan Štefanec.

V neposlední řadě šéf hnutí ANO v Bratislavě prohrál spor u Ústavního soudu s výsledkem, že je stále evidovaným agentem Státní bezpečnosti.

Proto ani není divu, že až příliš vstřícné vyjádření Zuzany Čaputové na adresu Andreje Babiše zaskočilo podle kuloárových informací i některé členy jejího týmu. Premiér bezesporu schopný je, ale už se štěpí názory, zda to není prospěšné v první řadě jeho vlastním zájmům. Ať už v České republice, nebo na Slovensku.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner