Čaputová promluvila v ukrajinském parlamentu. Bráníte Evropu před Ruskem, řekla

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (Slavomír Frešo / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | FOTO: Slavomír Frešo / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes během návštěvy Kyjeva promluvila v ukrajinském parlamentu. V projevu podpořila co nejrychlejší vstup Ukrajiny do Evropské unie. Citovala také ukrajinského básníka Tarase Ševčenka a připomněla vojenský materiál, který Slovensko Ukrajině dodalo na obranu před ruskou agresí. O obsahu vystoupení před ukrajinskými poslanci informoval ukrajinský server Gazeta.

„Ukrajina hrdinně brání Evropu před Ruskem,“ řekla Čaputová. Ruského prezidenta Vladimira Putina přirovnala k Adolfu Hitlerovi, napsal na sociální síti Telegram ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko. Prezidentka také slíbila, že se Slovensko postará o ženy a děti, které byly nuceny opustit své domovy na Ukrajině.

()

Během dopoledne Čaputová navštívila obce Boroďanka a Irpiň nedaleko Kyjeva, kde byly ostřelováním zasaženy civilní cíle, informoval prezidentčin kabinet.

„Že obrázky války na Ukrajině už neotevírají zprávy, neznamená, že je utrpení Ukrajinců menší,“ napsala slovenská prezidentka na svém profilu na facebooku. Dodala, že v Irpini a Boroďance na vlastní oči viděla stopy zkázy, jakou ruští vojáci na Ukrajinu přinesli. „Stovky kilometrů na východ a jih dnes čelí stejné zkáze tisíce dalších ukrajinských civilistů – ženy, muži, děti,“ připomněla Čaputová osud lidí v Donbasu na východě Ukrajiny, kde se ukrajinská armáda snaží uhájit své pozice před postupem ruských vojáků.

Během krátké návštěvy se Čaputová rovněž setkala se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Bratislava slíbila zveřejnit podrobnosti o cestě po návratu Čaputové na Slovensko.

Čaputová je teprve druhou hlavou státu, která promluvila v ukrajinském parlamentu od začátku ruské invaze 24. února. Minulý týden v Kyjevě vystoupil polský prezident Andrzej Duda.

Český premiér Petr Fiala, jeho kolega z Polska Mateusz Morawiecki a nyní již bývalý šéf slovinské vlády Janez Janša byli v polovině března první západní představitelé, kteří se v tehdy ještě obleženém Kyjevě setkali se Zelenským. Slovenský premiér Eduard Heger se tehdy cesty odmítl účastnit, později ale Kyjev navštívil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]