Čaputová se s Dudou shodla na nutnosti jednoty NATO kvůli Rusku

FB Z.Čaputové

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | FOTO: FB Z.Čaputové

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se dnes ve Varšavě shodla s polským prezidentem Andrzejem Dudou na nutnosti jednoty NATO kvůli nedobrým vztahům s Ruskem. Bezpečnostní spolupráce patřila k hlavním tématům, o nichž s hostitelem hovořila při své první návštěvě Polska od červnového nástupu do úřadu hlavy slovenského státu.

Čaputová a Duda se podle agentury TASR shodli na tom, že „jednotu aliance potřebujeme vzhledem k našim vztahům s Ruskem, které se nelepší“. Prezidentka v této souvislosti vyjádřila politování, neboť je přesvědčená, že „konstruktivní vztahy s Ruskem potřebujeme“.

Severoatlantická aliance je podle Čaputové „základním pilířem naší obrany a bezpečnosti“ a „jednota mezi spojenci je klíčový předpoklad pro její dobré fungování“. Vyčetla přitom Rusku, že na jeho straně bohužel nevidí ochotu k „vzájemnému respektu ani úctu k pravidlům“.

Čaputová mimo jiné ocenila podporu, kterou Polsko projevuje Ukrajině. Bezpečnost a stabilitu této velké země označila za společnou prioritu Slovenska a Polska. V této souvislosti také řekla, že má v úmyslu Ukrajinu co nejdříve navštívit.

Dnešní návštěvou Polska Čaputová ukončila své první „prezidentské“ cesty do sousedních zemí, které jsou členy visegrádské skupiny (V4). Nejprve zavítala už 20. června do České republiky a minulý týden ve čtvrtek hovořila s nejvyššími maďarskými představiteli v Budapešti.

I dnes poukázala na význam V4, a to nejen k prosazování regionálních zájmů. Toto uskupení je podle ní důležité „pro svou schopnost přinášet celoevropská řešení a hledat pro ně spojence napříč Evropou“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner