To zas bude v Kremlu velké mrzení. No možná jen malé a Putin pozvedne své nezřetelné obočí o desetinu milimetru a tělesná teplota mu stoupne o setinu stupně nad průměrnou teplotu sibiřské dravé ryby. Stejně je to ale nemilé.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že při vyšetřování a odsouzení tří členek ruské punkové skupiny Pussy Riot v roce 2012 Rusko porušilo jejich práva. Trojice má dostat odškodné a mají se za ně uhradit soudní výdaje.

Členky Pussy Riot dostaly v roce 2012 od moskevského soudu trest dvou let odnětí svobody za jejich protestní vystoupení v moskevském chrámu Krista Spasitele. Pětice členek Pussy Riot tam tehdy zazpívala píseň Bohorodičko, vyžeň Putina. Protest byl namířen i proti moskevskému patriarchovi Kirillovi, který je podporovatelem Vladimira Putina.

Odvolací soud později odsouzené Samucevičové změnil nepodmíněný trest na podmíněný a Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová byly propuštěny na amnestii čtvrt roku před skončením trestu.

Štrasburský soud rozhodl, že došlo k porušení článku 3 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, kde se píše o zákazu nelidského a ponižujícího zacházení. Ponižující byly podle soudu podmínky, za kterých byly ženy převáženy k soudu a zacházení v soudní síni. Porušeny byly i článek 5 (právo na svobodu a osobní bezpečnost), článek 6 (právo na spravedlivé řízení) a článek10 (svoboda projevu).

„Soud připustil, že reakce na porušení pravidel chování v místě určeném pro modlitby mohla být oprávněná. Nicméně stanovil, že uvěznit je za to, že měly na sobě barevné oblečení, mávaly rukama a kopaly nohama a použily i nadávky, aniž byl zanalyzován text jejich písně a okolnosti jejich vystoupení, bylo nepřiměřeně přísné,“ píše evropský soud. Rusko musí podle soudu zaplatit Tolokonnikovové a Aljochinové po 16.000 eurech a Samucevičové 5000 eur a uhradit soudní výlohy ve výši 11.760 eur.

Vystoupení dotyčných dam možná nemusí odpovídat vkusu všech lidí, stejně jako se u nás nemuselo někomu líbit hraní Plastic People. O umění tady ale nejde. Kontextem jejich akce je situace v současném Rusku, tedy autoritativní a agresivní režim, kde mají v rukou moc příslušníci tajných služeb a kde si jediných pozemských radostí užívají oligarchové poslušní Putinovi. Duchovních radostí, třeba vědomí přináležitosti ke Svaté Rusi, si mohou užívat všichni, pokud chtějí a tak dlouho, co se dožijí. Protože se velkého věku v průměru nedožijí, často ani důchodu, musí si užívat intenzivně. Pokud tyto čiré nepozemské radosti nechtějí a dávají to najevo, mohou si zase užít mučednictví. Prostě navázání na starou tradici, tak to má teď Putin rád, když už není komunista.

Pravoslavná církev v Rusku není jen církev, je to především nesmírně bohatý ekonomický subjekt, který požívá od státu značné výhody a odměňuje se loajalitou k režimu. Pro mnoho hodnostářů to není těžké, byli na to zvyklí už za sovětských dob a mnozí také spolupracovali s KGB jako agenti. To bychom měli mít na paměti, když se mluví o znesvěcování chrámu. Ten už znesvěcen je, ale někým úplně jiným. Zpívat v Chrámu Krista Spasitele „Bohorodičko, vyžeň Putina,“ je zcela na místě.

Přesně tam to patří.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora