Čas řešit dotace pro Babiše. Trestní zodpovědnost úředníků i dalších zúčastněných je jasná

Andrej Babiš a Klára Dostálová (ČTK)

Andrej Babiš a Klára Dostálová | FOTO: ČTK

Předseda vlády Andrej Babiš má závažný problém. Evropská komise se rozhodla bránit všem nepodloženým informacím a manipulacím, které on sám šíří, a zveřejnila plné znění auditní zprávy, která konstatuje, že Babiš je ve střetu zájmů. Zároveň se ukázalo, že Evropská unie neproplatila peníze na žádný z auditovaných projektů. Co to znamená? Je to jednoduché. Babiš si vzal peníze českých daňových poplatníků a poslal je Agrofertu.

Všichni jsme Babišovi například přispěli na údajně inovativní linku na toastový chléb společnosti Penam. Až si ho budete kupovat, vězte, že je tak trochu i váš. Ano, můžeme se tomu zasmát, ve skutečnosti je ale důležité ptát se na něco úplně jiného. Kdo o vyplacení peněz, které Agrofert neoprávněně získal, rozhodoval? Jak je možné, že policie a státní zastupitelství nekoná? A co bude dál?

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Existuje hned několik institucí, v nichž pracují lidé zodpovědní za to, že Agrofertu v posledních letech zrovna moc nevysychaly účty. Máme tu ministerstvo financí řízené Alenou Schillerovou za hnutí ANO. Dále také ministerstvo pro místní rozvoj, které vede Klára Dostálová, taktéž za hnutí ANO. Pak je tu Státní zemědělský intervenční fond podřízený ministerstvu zemědělství.

Evropská komise několikrát jasně konstatovala, že v České republice chybějí kontrolní mechanismy, které by mohly efektivně bránit střetu zájmů. Jak by to také bylo možné, když vládu řídí člověk, jehož konflikt zájmů nemá obdoby? Právě jemu jsou přece tyto mechanismy podřízeny!

Posláním úředníků a ministrů vlády je ochrana zájmů obyvatel, a to včetně finančních zájmů. Jenže všichni jmenovaní jsou podřízenými předsedy vlády, který právě tyto zájmy ohrožuje. Dovedete si představit něco bizarnějšího, ještě navíc v kombinaci s faktem, že jde o šéfa a de facto majitele údajně protikorupčního hnutí?

To, co již dlouhá léta sledujeme, se nazývá state capture, tedy převzetí státu v praxi. Jde o učebnicový příklad. A neprožíváme ho jen díky Andreji Babišovi a těm, kteří jsou jeho zaměstnanci v hnutí ANO či ve vydavatelství MAFRA. Prožíváme ho i vinou těch, kteří nedělají svou práci a mají dojem, že jsou zaměstnanci premiéra, a nikoli občanů. Jenže to se pletou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články