Volodymyr Zelenskyj a Vladimir Putin FOTO: Kancelář ukrajinského prezidenta / se souhlasem / Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0 / FORUM 24
FOTO: Kancelář ukrajinského prezidenta / se souhlasem / Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0 / FORUM 24
Ještě před několika měsíci se zdálo, že čím déle válka potrvá, tím hůře na tom bude napadená Ukrajina. Situace vypadala bezvýchodně, nyní se však zdá, že s přibývajícími dny, týdny a měsíci vleklého opotřebovávacího konfliktu se může situace překvapivě vyvinout v její prospěch.
S překvapivým závěrem se vrátil z Ukrajiny reportér washingtonského magazínu The Atlantic Robert F. Worth. Ten dospěl k závěru, že situace na ukrajinském bojišti vůbec není tak černá, jak by se mohlo zdát. Země je prý již nyní připravena na dlouholetý konflikt výrazně lépe, než čekal a v konečném důsledku dlouhodobá válka začala hrát do karet více Kyjevu než Moskvě.
Veškeré naděje, které vzbudila diplomacie červeného koberce pro Putina od prezidenta Trumpa, se podle něj rozplynuly a nedostatek ukrajinských vojáků na frontě je zřetelný po několika minutách. Z bojiště se ale vrátil přesvědčený, že Ukrajina je skutečně schopná dosáhnout svých vojenských cílů.
Přestože mají Rusové početní a demografickou výhodu, jejich snahy, dobýt, obklíčit, anebo obejít pás největších měst v Doněcké oblasti měly podle něj dosud jen malý úspěch. Ve skutečnosti nejspíš potrvá ještě několik let těžkých bojů, než se jim může podařit tato města dobýt, a to i díky nedávným ukrajinským útokům na ruská ropná zařízení a základny v týlu nepřítele.
Neúspěchy tažení prý mimoděk připustil i ruský prezident Vladimir Putin, když výměnou za slib příměří požadoval, aby mu Ukrajinci vydali tuto část Doněcké oblasti bez boje, což jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj odmítl s obdobným zdůvodněním. Dobýt toto území také podle něj zabere Putinovi ještě velice dlouhý čas.
Ukrajinská armáda se připravila na dlouhodobou opotřebovávací válku, ve které usiluje o minimalizaci ztrát, využití rotací pro unavené muže a maximalizaci nasazení bezpilotních prostředků, které nadále způsobují citelné ztráty ruským silám. „Naším hlavním cílem je nepřipustit přímý kontakt, aby ukrajinští vojáci nebojovali přímo,“ vysvětlil jeden z velitelů.
Ještě před devíti měsíci se zdálo, že Ukrajinci nebudou mít dost sil, aby vzdorovali tzv. „masným útokům“ ruské armády, která proti nim posílala do boje zdánlivě nekonečné vlny mužů a další jednotky. Nyní však situace vypadá zcela jinak. Ukrajina se přizpůsobila parametrům dlouhodobého konfliktu, nadále Rusům způsobuje ztráty, a to hluboko na jejich území, ale navíc se prý ještě snaží maximálně chránit své síly pro další možné roky konfliktu.
Podle bývalého velitele sil USA v Evropě, generála ve výslužbě amerického generála Bena Hodgese je situace na bojišti taková, že pokud Západ nezastaví svou pomoc Kyjevu, Ukrajina nemůže prohrát. Ukrajinská armáda má sice své potíže, ale s pomocí pozemních a vzdušných dronů a dalších přijatých opatření dokáže násobně silnějšímu nepříteli dlouhodobě vzdorovat.
Nespokojenost se naopak dlouhodobě ozývá z ruského tábora, a to zejména z úst tamních válečných komentátorů, kteří opakovaně kritizovali neefektivitu ruského válečného tažení na Ukrajině. Neméně kriticky se k následkům ruské agrese na Ukrajině staví i řada expertů ze Západu, kteří zdůrazňují kolosální škody, které již nyní Rusku způsobila, a to i z geopolitického hlediska. Podrobnosti si můžete přečíst zde.