Část antigenních testů funguje špatně. Přitom je doporučuje ministerstvo ve svém seznamu

Roman Prymula (printscreen ČT)

Roman Prymula | FOTO: printscreen ČT

Epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula se shodl s hlavním epidemiologem IKEM a vedoucím odborné skupiny při ministerstvu zdravotnictví Petrem Smejkalem na tom, že část antigenních testů nedokáže v dostatečné míře zachytit případy koronavirové nákazy. Přitom jsou na seznamu státem doporučených testů. 

Bývalý ministr zdravotnictví Prymula v Otázkách Václava Moravce České televize prohlásil, že citlivost některých testů je „žalostná“ a je to podle něj zásadní problém. Připustil přitom, že by se měl seznam doporučených antigenních testů zredukovat. Tam, kde testy provádějí profesionálové s kvalitními testy, je záchyt pozitivních případů podle Prymuly až 11 procent. Při samotestování přitom dochází k záchytu jen do 1,5 procenta.

Petr Smejkal varoval před samoodběry a sdělil, že je velmi důležité, aby testování prováděli profesionální pracovníci kvalitními testy, jakkoli je to otázka peněz. Testování je třeba podle Smejkala ještě zvýšit a zkvalitnit.

Prymula uvedl, že ideální by bylo testovat jednou za tři nebo čtyři dny. Ministerstvo zdravotnictví uděluje výjimky dodavatelům samotestů, od kterých tuzemské podniky mohou testy nakupovat. Seznam testů resort průběžně doplňuje. Podle Prymuly i Smejkala by bylo záhodno seznam redukovat.

FORUM 24 (archiv)

Vláda pravděpodobně uloží na svém pondělním zasedání povinnost pravidelně testovat i firmám do deseti zaměstnanců a živnostníkům. V Otázkách Václava Moravce to dnes řekla vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). V pondělí to podle ní vláda projedná. Zvažovat bude také častější testování. Možnosti jsou podle Schillerové dvě – povinné testy jednou za pět dní, nebo zvýšení frekvence testování z jednoho testu týdně na dva.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima řekl, že vzniká kompromis, podle něhož by mohly firmy povinně testovat jednou za pět dní. Aktuálně je interval sedmidenní. Testování dvakrát týdně by podle Hamáčka mohlo pro některé větší firmy znamenat kolaps.

Podniky s více než 250 zaměstnanci musely první kolo testování dokončit do 12. března, středně velké firmy pak měly na otestování všech pracovníků čas do 15. března. Zapojeny už jsou i společnosti s deseti až 49 lidmi, které musejí první cyklus testování skončit do 26. března. Testování je závazné i pro veřejný sektor.

O posunech v testování podle Schillerové jednají zástupci podnikatelských svazů, komor, vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který je koordinátorem týmu k testování ve firmách. Primární je podle ministryně debata o těch, kteří dnes ještě povinně netestují. Zároveň zúčastnění diskutují o zvýšení frekvence testování, což je téma i pro tripartitu, uvedla Schillerová.

„Myslím, že se rýsuje kompromis, aby to bylo jednou za pět dní,“ řekl Hamáček. Vyjde se tím podle něj vstříc firmám, které namítají, že testovat dvakrát týdně je pro ně problém. Současně to ale vyjde vstříc odborníkům, kteří říkají, že sedm dní je moc, uvedl vicepremiér.

V souvislosti s častějším testováním by měla být podle původních předpokladů upravena i dotace na test. Firmy by měly mít možnost na test čerpat 60 korun z veřejného zdravotního pojištění. Nárokovat si budou smět maximálně čtyři testy měsíčně na zaměstnance. Například podle Hospodářské komory je průměrná cena testů mnohem vyšší, příspěvek by měl být podle prezidenta komory Vladimíra Dlouhého alespoň 100 korun. Úhrada by se pak měla upravovat podle cen na trhu, uvedl. Hamáček se ale ke zvýšení dotace staví negativně, stejně jako ministr Havlíček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]