Lidé v ANO měli vlastní názor, Babiš oblastní buňku hned zrušil

Eric Drooker

Okamžité zrušení oblastní organizace ANO v Ústí nad Labem má na svědomí jedna z frakcí Babišova hnutí. Část zastupitelů totiž společně s opozičními stranami dokázala odvolat vládnoucí koalici, která radnici vedla od voleb. To se ovšem silně nelíbilo předsednictvu hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem a kromě zrušení organizace vyzvalo všechny neposlušné zastupitele, aby složili svůj mandát.
Část zastupitelů ANO odvolala ve čtvrtek vedení složené ze stranických kolegů a hnutí PRO!Ústí. Pak zastupitelstvo zvolilo do vedení města druhou část zástupců ANO a Ústeckého fóra občanů (UFO). Podporu získali i od opozičních ČSSD, KSČM a ODS.

Pučisté se spojili s opozicí
Toto jednání se však silně nelíbilo předsednictvu ANO, které, jak je veřejným tajemstvím, stoprocentně ovládá Radmila Kleslová, která rozhoduje o obsazení postů ve všech organizacích ANO. “Chápeme to jako ukázkový puč, od kterého se jako vedení ANO důrazně distancujeme. Část zastupitelů za ANO se kvůli svým zájmům spojila s opozicí, což absolutně odmítáme,” napsalo hnutí na své webové stránky. “Absolutně také odmítáme, aby se lidé volení za hnutí ANO takto chovali ke svým koaličním partnerům a hlavně k obyvatelům Ústí nad Labem, kteří věřili, že kmotrovské časy ve městě mohou skončit,” uvedl také v prohlášení předseda hnutí Andrej Babiš. Situací v krajské metropoli se chce dál zabývat osobně. Jde tedy spekulovat o tom, že ministr financí má v regionu své osobní cíle. Jinak by se kvůli svému pracovnímu vytížení určitě rozhodl pověřit urovnáním situace v Ústí svou pravou ruku, Kleslovou.

Bývalí radní poškozovali město

Reakce zatupitelů, kteří se svým jednáním dostali na Babišův seznam nechtěných, však vypovídá o odlišném fungování ústecké radnice. “Respektujeme krok předsednictva hnutí ANO, rozhodně ale odmítáme to, abychom byli označováni za pučisty. Byli to zástupci ANO v bývalém vedení města, kteří za zády členské základny vyjednávali společně s PRO!Ústí o jiných koalicích s cílem zbavit se názorových oponentů,” uvedla v prohlášení skupina nových zástupců ANO ve vedení města, pod nímž jsou podepsáni Věra Nechybová, Renata Zrníková, Yveta Tomková a Pavel Dufek. Kroky bývalého koaličního partnera podporované částí ANO podle nich poškozovaly město Ústí nad Labem. “Všechny kroky bývalého vedení města jsme schopni doložit a v konkrétních případech podáme trestní oznámení,” uvádí se v prohlášení.

Zastupitelé mandát nepoloží

Zrušení místní organizace znamená, že ani jeden z jejích 29 členů už v tuto chvíli není členem hnutí. Předsednictvo ANO vyzvalo zastupitele, kteří změnu vedení města iniciovali, aby se vzdali mandátu. Zastupitelé to odmítají. “V práci budeme pokračovat dál, mandátu se nevzdáme, jsme tady pro občany, kteří nám svými hlasy svěřili mandát zastupitele a které nechceme zklamat. Ničím jsme se neprovinili, jen chtěli chránit zájmy našeho města,” řekla ČTK Tomková.
Odvolaný radní a někdejší šéf ústeckého ANO Pavel Štěpař řekl, že krok vedení hnutí chápe a podporuje ho. “Tady nešlo o vyvrcholení názorových střetů, ale o to, jakým způsobem se ten převrat na magistrátu udál. Absolutně nemělo nic společného s politickou kulturou, s jakoukoli vnitřní komunikací uvnitř ANO,” vysvětlil Štěpař.

Bývalí radní chystali tajně novou koalici

Radní Yveta Tomková, která podpořila odvolání vedení města, řekla, že bývalé vedení chystalo jinou koalici. “Už před několika měsíci chtěla část ANO a PRO!Ústí odvolat své starosty, kteří nesouhlasili s kroky PRO!Ústí. Členové ANO nabízeli koalici i ODS, jejíž podporu teď kritizují,” tvrdí Tomková. Vyjednávání s ANO potvrdila zastupitelka ODS Miroslava Lazarová. “Zástupci bývalého vedení města za ANO nám nabízeli koalici části ANO, PRO!Ústí a ODS s tím, že bychom mohli získat post náměstka primátora, člena rady a zástupce ve vedení centrálního městského obvodu,” řekla a dodala, že ODS tuto nabídku odmítla. Štěpař tvrdí, že žádná oficiální jednání nebyla. “Pokud jde o UFO a ODS, tak nic takového neprobíhalo, alespoň já o tom nevím,” řekl.

Museli jsme zabránit zatajování informací občanům
Tomková trvá na tom, že konec koalice byl jediným možným řešením. “Odmítali jsme nesmyslné sociální obchody, návrat agentury pro sociální začleňování, které městu nikdy nic nepřinesla. Nesouhlasili jsme se zadáváním zakázek předem vybraným lidem. Poslední kapkou pro nás bylo, že PRO!Ústí na posledním jednání městské rady přišlo se záměrem nabídnout vysokoškolské koleje ve čtvrti Klíše uprchlíkům. Stalo se to mimo zápis, tedy jednoznačně s účelem tajit to před veřejností,” dodala Tomková.
Hnutí ANO bylo v Ústí nad Labem rozštěpené dlouhodobě. Projevilo se to už na začátku roku při schvalování rozpočtu. Prošel návrh upravený podle požadavků opozice. Polovina zastupitelského klubu hnutí ANO na středečním jednání městského zastupitelstva iniciovala svržení dosavadního primátora za ANO Josefa Zikmunda a sestavila účelovou koalici s hnutím UFO, kterou podporují zastupitelé ODS, ČSSD a KSČM.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články