V dubnu roku 2022 už dva měsíce probíhala válka na Ukrajině, když český miliardář Pavel Tykač, který vlastní těžební společnost Czech Coal, poskytl rozhovor časopisu Czech Crunch. V něm narýsoval scénář, který působil jako blížící se katastrofa…
Lidé, znejistělí válkou a vysokými cenami energií, kteří si rozhovor přečetli, museli podlehnout dojmu, že následující zimu nepřežijeme. „Vypnutí ruského plynu by mělo devastující dopad na průmysl,“ prohlásil Tykač. A dodal několik dalších katastrofických zpráv. „Bylo by to mnohem strašnější, než si většina lidí představuje. Musím se smát, když vidím naivní titulky, že si prostě snížíme doma teplotu o dva stupně a Putinovi díky tomu dojdou peníze.“ A nebyl sám. O měsíc později přišel web Seznam Zprávy s titulkem, který působil podobně děsivě: Bez ruského plynu se zastaví fabriky i pekárny. Česko nemá alternativu. Podtitulek myšlenku rozvíjel: „Tuzemský průmysl by bez zemního plynu nefungoval. Odstřižení evropských zemí, včetně Česka, od ruských plynovodů by pro firmy znamenalo katastrofu. Pro výrobu je plyn nezbytný a alternativa za něj není.“
Středověk neskončil
Mezi šiřitele apokalypsy patřili i další, jedním z nejhlasitějších byl někdejší ministr hospodářství ve vládě Andreje Babiše Karel Havlíček. „Čtyři sta miliard kubických metrů spotřebovaných v Evropě je vázáno z více jak padesáti procent na ruský plyn. A co se týká zkapalněného plynu, který se dováží ze Spojených států nebo z Kataru, tam je stále podíl někde mezi dvaceti a třiceti procenty. Záleží na období, kdy se odebírá. Takže v krátkodobém horizontu řádově měsíců nebo nízkých jednotek let se bez ruského plynu zkrátka neobejdeme. To je realita.“ Realita je i to, že značná část zemního plynu se používá na výrobu hnojiv, které produkuje firma Agrofert Havlíčkova stranického šéfa Andreje Babiše.
Stranou ovšem nezůstal ani bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS), předseda Teplárenského sdružení ČR. Ten dokonce strašil středověkem: „Když někdo říká, ať rychle uzavřeme kohouty (s ruským plynem), tak vůbec netuší, o čem mluví. Návrat do středověku nepřeji vůbec nikomu,“ řekl na konferenci Dny teplárenství a energetiky. Mirek Topolánek pracuje ve firmách…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.