Část Slováků mobilizuje po volbách proti fašistům, dnes budou demonstrovat

Archiv F24

Předseda ĽSNS Marián Kotleba | FOTO: Archiv F24

Výsledky slovenských voleb, ve kterých se do parlamentu dostala strana ĽSNS, jejíž vůdce Marián Kotleba vyznává fašistické ideály, pobouřila část občanů. Na Faceboku proto vznikla iniciativa Antifašistická mobilizácia – Nikdy neprejdete, která na pondělní podvečer naplánovala demonstraci v centru Bratislavy. Pochod hlavním městem pod vlajkami s přeškrtnutým hákovým křížem má poukázat na fakt, že fašismus nesmí zvítězit.

Předkové by se styděli

Reakce na neočekávaný úspěch ĽSNS, která získala ve volbách přes osm procent hlasů, přišla jen pár hodin po sečtení hlasů. Iniciátoři takzvané mobilizace vytvořili na sociální síti skupinu, ve které se vyjádřili k nepřijatelnému úspěchu Kotlebovy strany. „Dočkali jsme se času, kdy si lidé zvolili v parlamentních volbách fašisty. Naši dědové, kteří bojovali za naši svobodu, se obracejí v hrobech,“ upozorňují nespokojení občané. „Ocitli jsme se na historickém mezníku, kdy zápasíme o charakter naší společnosti,“ uvádí se na Facebooku.

[ctete-foto]48681[/ctete-foto]

Fašisté prý nemají šanci

Jako nepřirozenější volbu protestu si iniciátoři protestu zvolili pochod Bratislavou. „Budeme pochodovat hlavním městem. Bez projevů. Pod vlajkami s přeškrtnutými hákovými kříži. S ozvěnou antifašistické písně Bella Ciao,“ vyzívají organizátoři akce. „Se zdviženými pěstmi. S jasným odkazem. Fašismus nikdy nezvítězí. Nedovolíme to,“ dodávají.

02fe0e0de3a734727a1b8ec4ea519b1b_L

K pochodu, který začne dnes kolem 18.hodiny na Náměstí SNP v Bratislavě, se na Facebooku přihlásilo téměř sedm a půl tisíce lidí. Logo přeškrtnutého hákového kříže se stalo nejen symbolem protestního pochodu, ale zároveň znakem protestu proti výsledkům slovenských voleb, který si uživatelé největší sociální sítě umisťují na své profily.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner