Těch 25 miliard za testy prý Blatný myslel jen ilustrativně. Celá vláda je ilustrativní

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO)  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO) | FOTO: ČTK

Pokud jde o čísla, tak se zdá, že ministr zdravotnictví Jan Blatný k nim má poněkud volný přístup nejen, pokud jde o oběti koronaviru. Ani ty miliardy za testy mu nesedí.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný minulou neděli v pořadu ČT Otázky Václava Moravce řekl: „Uvědomme si, že jsme za minulý rok utratili asi dvacet pět miliard korun jen za testování.“ To je částka tak vysoká, že to zaujalo i web iDNES.cz ze svěřenského fondu premiéra Babiše. Tam zjistili, že v Registru smluv jsou u Blatného ministerstva smlouvy pouze za miliardu. I s penězi od zdravotních pojišťoven to za testy dělá jen 16 miliard. Václav Moravec se ujišťoval, že to tak je, protože podle něj to bylo jen pět miliard a Blatný trval na svém.

FORUM 24 (archiv)

Teď se ale dozvídáme, že to ministr myslel „ilustrativně“. „Sdělení pana ministra o tom, že se utratí za testování odhadem 25 miliard korun, bylo ilustrativní a z kontextu to bylo i patrné,“ napsala iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Prý jde o kontext, na kolik by přišlo testování při 35 tisících testech denně za jeden rok. „Právě kontext je podstatný, protože tento výrok padl v momentě, kdy se objevují doporučení, abychom se dostali až na 200 tisíc testů denně.“ Takže se tím chtělo říct, že víc testování by stálo hodně peněz a ohrozilo by to systém zdravotního pojištění.

Jenže ministr neřekl jednoduchou větu, že „by to stálo, kdyby“, ale že to stálo. Uši diváků to tak prostě slyšely. Mohl říci několika slovy, že víc se testovat nebude, protože na to nemáme. Nebo na to peníze nechceme dát. To by ale zřejmě znělo poněkud hloupě.

Takže ministr Jan Blatný nás informuje „ilustrativně“ o počtech zemřelých na covid, „ilustrativně“ o nákladech na testování. Karel Havlíček „ilustrativně“ líčí, že když se Rosatom bude účastnit tendru na dostavbu Dukovan, tak se vlastně tak moc účastnit nebude, premiér nám ilustroval, jak je republika pokrývána kilometry nových dálnic, ministryně Schillerová by ze svých čísel o financích už mohla udělat tlustý komiks. Vyšetřování otrávení Bečvy by taky vydalo na ilustraci, vyšetřuje se ze všech sil, nikdo do toho prý nezasahuje a všechno je v pořádku. Státní zastupitelství kauzu trestně stíhaného premiéra Babiše stále nějak došetřuje. To je ilustrativní ukázka, jak u nás spravedlnost funguje. U každého občana se až úzkostlivě dbá, aby mu nebylo ublíženo. Možná bychom jako stát mohli zavést vlastní kryptoměnu a mohl by se pro ni vymyslet nějaký poetický název. Třeba Lustrace. No to vlastně ne, tak třeba Lustr. Lustr ve Strakovce je teď slavný, co nám ho ukázalo video mladých influencerů. (Kdyby dnes žila ta slavná směroplatná Máňa, byla by influencerka.)

Nakonec ilustrování třeba skončí ohromnou freskou na stěně svatovítské katedrály nazvanou: „Premiér Andrej Babiš křísí mrtvé ryby, které otrávila nenávistná opozice řečmi ve sněmovně.“ A bude líp.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]