Castro oslavil v teplákové bundě devadesátku. Proč se tomu lumpovi svět tolik obdivoval?

koláž: SF ()

Není moc světových postav, které nás – osoby středního věku – provázejí celý život. Královna Alžběta, Paul McCartney a Fidel Castro. Fidel se teď dožívá devadesáti let. Objevil se v sobotu na veřejnosti na slavnostním galavečeru v divadle Karla Marxe oděn ve své teplákové bundě spolu se svým bratrem Raúlem a venezuelským prezidentem Madurem.

Čím Castro svět pořád tak fascinoval? Tedy ne každého, samozřejmě, ale stoupenců měl i na Západě dost.

Je to až banální. Jde o otázku image. Mladý muž, vystudovaný právník v zelené uniformě s černým vousem, který zbavil Kubu plantážníků a kasin, působil vždycky na veřejné mínění lépe, než zatuchlí komunističtí funkcionáři z komunistického bloku. Bylo v tom něco svěžího, mladého, revolučního. Žádný úřednický establishment. Tak dobře nepůsobil na fotkách ani Lenin řečnící z obrněného vozu, o Trockém s jeho brejličkami ani nemluvě. Masový vrah Stalin byl podle image takový hodný otec lidu. Ale revolucionář, to je něco lepšího.

Jeho spolubojovníkovi Che Guevarovi prošlo u „pokrokové“ veřejnosti i to, že se podílel na popravách politických odpůrců v havanské pevnosti La Cabaña. Tehdy v OSN řekl: „Ano, popravovali jsme, popravujeme a budeme popravovat! Ale měl fotku, která se zalíbila světové veřejnosti a to je důležité. Tak to na ní Guevarovi slušelo. Castrovi to taky vždycky slušelo. To je hlavní, poprava sem, poprava tam, co na tom, vždyť to byli nepřátelé pokroku.

Castro přežil víc pokusů o atentát než Charles de Gaulle. Až se ani nechce věřit, že ty atentáty byly míněny vážně, protože atentátníci přece nemohli mít takovou smůlu. Kdyby CIA skutečně chtěla Castra odstranit, tak by se jí to muselo za ta desetiletí povést.

Popravy, věznění odpůrců, ekonomická devastace Kuby, to všechno nezměnilo u mnoha lidí pohled na Castra, který je přece tak nějak „jiný“. Jistě, měl nepopiratelné charisma a byl nezaměnitelný. Stejně jako Chruščov, Kaddáfí nebo z druhého břehu třeba Pinochet. A to je asi tak všechno.

Takže k devadesátinám vše nejlepší, Fidele, nejlepší nejen pro vás, ale pro všechny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com