Čau lidi, kvůli mně jste umírali a teď mě zvolte prezidentem. Váš Babiš

Andrej Babiš (Úřad vlády)

Andrej Babiš | FOTO: Úřad vlády

Když 31. srpna 2020 Andrej Babiš jako premiér prohlásil, že Česká republika je „best in covid“, nejspíš netušil, co jeho slova jednou budou znamenat. Někteří to ale tušili, protože upozorňovali jeho vládu, že přichází další vlna covidu. Jenže tehdy byly krajské a senátní volby a kabinet neudělal nic. Podzimní vlna covidu se rozjela a Česko čekaly temné měsíce. Dnes vidíme výsledky.

Český statistický úřad na tiskové konferenci informoval, že v roce 2021 byl covid-19 nejčastější příčinou úmrtí. Podlehlo mu osmnáct procent zemřelých, což je asi 25 500 lidí. Mnoho z nich úplně zbytečně: prostě proto, že Babišova vláda následovala své motto „best in covid“ a zapříčinila tak zásadní vlnu nemoci, kterou už nešlo jen tak zabrzdit.

(Týdeník FORUM)

Na onemocnění covid-19 umíralo v březnu 2021 dvě stě lidí denně. Od října 2020 až do dubna 2021 byla situace více než kritická. A proč? Protože Babiš nechtěl úplně prohrát volby, zakrýval, mlžil, nevěděl, co dělat, a tyto lidi prostě a jednoduše obětoval. Nemělo by se na to zapomínat ve chvíli, kdy víme, že v desetimilionové zemi na tuto nemoc zemřelo již přes čtyřicet tisíc lidí.

Babiš dnes se svým obytňákem objíždí republiku, vydává to za práci a doufá, že mu to v průzkumech nakonec přinese taková čísla, při kterých bude moci oznámit kandidaturu na post prezidenta republiky. Prochází mu to, ačkoli za jeho vládou kromě ekonomické katastrofy zůstává tahle covidová, daleko větší. Ekonomika se totiž vždycky dá zachránit, ztracené životy ale nikoli.

Je pochopitelné, že pro mnoho lidí jsou tematicky vzdálené věci jako střet zájmů, dotace, možná i spolupráce se Státní bezpečností, i když to z jejich strany není úplně v pořádku. Nepochopitelné by ale bylo zapomenout na všechny oběti Babišova populismu a neschopnosti – na tisíce těch, kteří tu s námi ještě klidně mohli být.

Babiš může slibovat cokoli. Ale říkat, že za něj bylo líp, když se podíváme na tyhle smutné statistiky, to už je od něj a jeho marketérů opravdový cynismus v té nejryzejší podobě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]