Cedule „Příznivcům hnutí ANO nenaléváme“ je v pořádku, říká ČOI

Facebook

Všeříkající cedule | FOTO: Facebook

V kavárně na plumlovském zámku se objevily dvě cedule, které jasně vyjádřily vztah majitelky k příznivcům hnutí ANO a jeho předsedy Andreje Babiše. Na udání se v červnu objevila kontrola z České obchodní inspekce. Po čase přišlo od úřadu vyjádření. Podle ČOI k diskriminaci spotřebitele nedošlo a cedule jsou v pořádku.

Iveta Valentová umístila do své provozovny dva nápisy. „Příznivcům hnutí ANO nenaléváme. Opájejte se úžasností Vašeho předsedy.“ a „Babišovi voliči nechť se laskavě zařadí na konec fronty.“ Podnikatelka jimi chtěla upozornit na svou nespokojenost s politikou bývalého ministra financí.

Problém ovšem nastal v momentě, kdy si stěžoval jeden ze zákazníků, který posléze poslal na Valentovou udání na Českou obchodní inspekci. „Vyjádřil se, že je to jako bychom nenalévali černochům,“ říká podnikatelka pro Hanácký Večerník.

„Jenže to je něco úplně jiného, jednak bychom si to tam nikdy nenapsali a pak, černochem se člověk narodí, kdežto volit hnutí ANO je dobrovolný čin, za který by ti lidé měli nést odpovědnost,“ dodává.

Když přišla kontrola z ČOI, vypořádala se s ní Valentová po svém. Úředník se totiž zeptal, zda si může objednat, pokud je babišovec. „Já jsem mu odpověděla, že stojí dobře na konci fronty a že jestli umí číst, tak ať si objedná. Načež si on objednal rum a já jsem mu oznámila, že asi číst neumí, viz druhá cedule,“ říká o situaci Iveta Valentová.

Následné vyjádření inspekce žádný problém neshledalo. „Diskriminací spotřebitele se rozumí takové jednání, včetně opomenutí, kdy se s jinou osobou ve srovnatelné situaci, a to z důvodu rasy, etnického původu, národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, víry či světového názoru a dle skutečností popsaných v úředním záznamu ze dne 10. 6. 2017 se nejednalo o rozlišení na základě žádného z výše uvedených důvodů vyjmenovaných v antidiskriminačním zákoně,“ sdělila ČOI Valentové.

„Jsem ráda, že zdravý rozum zvítězil. Je mi líto toho pána, který to udání podal, že nebude spokojen,“ řekla podnikatelka Hanáckému Večerníku.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner