Čeho se Šaroch bojí? Své rozhodnutí nechce odůvodnit, před novináři utíká

ČTK

Státní zástupce Jaroslav Šaroch | FOTO: ČTK

Státní zástupce Jaroslav Šaroch je jednou z nejsledovanějších osob v České republice. Právě jeho rozhodnutí totiž může zbavit Andreje Babiše obvinění z podvodu na Čapím hnízdě. I když všichni berou věc za hotovou, stále ještě není nic „na papíře“. Navíc, ani Šaroch nechce ke změně svého názoru nic říct.

Čtyři roky to vypadalo, že státní zástupce, který dostal případ podezřelé padesátimilionové dotace na premiérově farmě na starost, má jasno. Práci policistů nijak nerozporoval, a tak se předpokládalo, že obvinění Andreje Babiše a jeho blízkých by mělo být pouhou formalitou.

Jak ovšem v pondělí uvedl Deník N, nastal názorový obrat o 180 stupňů a Šaroch chce trestní stíhání zastavit. Nikdo neví proč, nikdo vlastně ani neví, co to znamená. Vrátí případ policistům k došetření, nebo chce jednou navždy zbavit Babiše otravné kauzy?

Nikdo také neví, zda byl na státního zástupce použit nátlak, třeba jako na bývalého šéfa GIBS Michala Murína, nebo jen dostal příkaz od svých nadřízených. Zařídili to Babišovi lidé, nebo snad ministryně spravedlnosti Benešová?

Na tyto otázky by měl Jaroslav Šaroch odpovědět, nebo alespoň nastínit, kde nastal zlom v jeho myšlení. Právnický názor totiž člověk sotva změní ze dne na den. Místo toho, aby veřejnost dostala alespoň nějakou informaci, musí se dívat na to, jak na Hradě oslavují a Babiš se vysmívá lidem.

Šaroch totiž nechce mluvit a před veřejností se raději skrývá. Jak upozornil na Twitteru novinář Ondřej Kundra z Respektu, ve středu dokonce státní zástupce utekl před novináři.

Takový přístup ovšem vyvolává pouze prohlubující nedůvěru v právní stát a rovnost všech před zákonem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner