Čeká nás historicky největší volební drama. Všechno však může být jinak

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka  (ČTK)

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | FOTO: ČTK

V Česku se schyluje k největšímu volebnímu dramatu v novodobé historii. Proti sobě stojí dva vyrovnané bloky politických stran a jejich voličů a roli jazýčku na vahách může sehrát prakticky cokoli a kdokoli. A nad tím vším bdí prezident, který prokazatelně ztrácí orientaci v čase a prostoru, ale garantuje jedinou jistotu: Udělá pro Andreje Babiše před volbami a taky po volbách všechno možné i ústavně téměř nemožné. Skutečné a osudové drama pro budoucnost Česka začíná.

První dějství: Izolace a vzkříšení Andreje Babiše

Atmosféru nesmiřitelné politické války pro říjnové parlamentní volby nastavily dva důležité faktory. Vznik dvou opozičních koalicí na půdorysu liberální demokracie a odmítnutí Nových pořádků v režii premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), resp. Piráti/STAN v principu odmítají jakoukoli povolební spolupráci s hnutím ANO, což Babiše na první pohled odstavilo – vzhledem k vývoji preferencí – téměř do očekávané povolební politické izolace. Babiš a jeho mocenské soukolí (politika, státní správa, ekonomika, bezpečnost a média) však může ztratit příliš mnoho, a to je brutální motivace, kterou nemůže po jeho – do posledního detailu nechutně promyšleném – projevu v poslanecké sněmovně už nikdo podceňovat.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Druhé dějství: Varování pro superkoalice

Poslední, co si dnes mohou dovolit koalice SPOLU a Piráti/STAN, je pocit sebeuspokojení, který mohly navodit dlouhodobě příznivé předvolební průzkumy. Část mladých voličů koalice Piráti/STAN je absolutně nevyzpytatelná a část mladých voličů koalice SPOLU může znechutit kauza Dominik Feri. Tu budou ještě do voleb perfidně živit babišovská média a mimořádné parlamentní schůze s falešným odkazem na problematiku (jakkoli vážnou a aktuální) sexuálního násilí. Bohužel, oběti násilí budou na posledním místě, tady půjde jenom o bývalou, pohaslou a padlou hvězdu liberální politické scény s exotickým vzezřením. Marketéři ANO kolem Marka Prchala a spol. tohle „žrádlo“ už z rukou jednoduše nepustí, i kdyby se Dominik Feri do Itálie odstěhoval i nadobro.

Třetí dějství: Návrat protikorupční iluze

Nervozitu volebních favoritů musí vzbuzovat rostoucí preference programově a politicky nečitelného hnutí Přísaha bývalého elitního policistu Roberta Šlachty, které by se už nejnověji mohlo dostat i do sněmovny. Na rozdíl od KSČM a SPD se Šlachta může profilovat jako nové protestní a protikorupční hnutí pro věčné neinformované romantiky, které si ponechává otevřené dveře pro povolební spolupráci se všemi. Tohle hnutí plní svou beztvarostí a sázkou na jediného lídra dokonalou záložní formaci pro zklamané voliče ANO, nabírá tedy hlasy, které by s největší pravděpodobností Babišovi po volbách chyběly. I když samotný Šlachta přistupuje k potenciální spolupráci s ANO zatím diplomaticky, důležité je jiné poznání. Jako člena marketingového týmu ANO, který se snaží zabránit propadu hlasů pro budoucí koaliční potenciál ANO, by vás nic jiného než vybudování hnutí Přísaha nemohlo napadnout.

Eric Drooker

Čtvrté dějství: Všechny hlasy pro Babiše

Do poslanecké sněmovny míří extremistické a populistické hnutí SPD Tomia Okamury a stalinisté z KSČM, což je neblahou vizitkou pro českou společnost, ale ještě horší zprávou pro jakoukoli možnou vládní změnu po parlamentních volbách. KSČM a SPD můžou tisíckrát Babiše kritizovat, ale v konečném účtování vždy podpoří nebo budou tolerovat svět Andreje Babiše. Když k tomu připočteme Šlachtovu Přísahu a potenciální parlamentní adepty ČSSD a Trikolóru (Svobodní, Soukromníci), vyhlídky a koaliční potenciál „premiéra“ Ivana Bartoše (případně Petra Fialy) se dramaticky snižují a garantovaných 100+1 hlas v nové sněmovně pro nebabišovskou vládu se může už za pár týdnů dokonce jevit jako sci-fi .

Páté dějství: Temný pán z Pražského hradu

Tradiční parlamentní demokracie mají po volbách jisté psané a nepsané ústavní zvyklosti, ale Česko má na Pražském hradě Miloše Zemana. Tím je řečeno všechno, což znamená asi tolik, že kromě Andreje Babiše nemá stoprocentní jistotu pověření sestavování nové vlády žádný jiný vítěz parlamentních voleb. Zeman bude otevřeně vystupovat proti SPOLU a Piráti/STAN před volbami i po volbách, kdy může otálet s pověřením sestavit vládu a manipulovat povolební jednání a pozice menších stran (zejména KSČM, SPD, případně ČSSD) ve prospěch vládních šancí Babiše a ANO. Už jsme všichni zapomněli, jak odepsal Miroslavu Němcovou a jejích 101 podpisů, intrikoval do poslední chvíle vůči premiérství Bohuslava Sobotky a bezostyšně prodlužoval existenci první vlády Babiše bez důvěry? Tohle není konspirace, tohle tento prezident vždy dělal a dělat bude.

Premiér Andrej Babiš v poslanecké sněmovně  (ČTK)

Epilog: Všechno může být jinak

Tohle skutečně nebude procházka růžovým sadem, protože žádný jiný premiér v novodobých dějinách nemohl po prohraných volbách ztratit tolik jako Andrej Babiš. Žádný jiný premiér však toho neudělal tolik, abychom mohli s klidem říct, že Babiš není Česko. Prostě to nezařídil. A bylo by načase, aby se Češi zařídili sami, jinak a líp.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články