Čekají nás nejdražší a chudé Vánoce, varuje expert. Radí, jak se vyhnout svátečnímu stresu

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Už za dva měsíce jsou tu Vánoce, za přibližně dva týdny jejich „generálka“ – slevové akce schované pod pojmem Black Friday (Černý pátek). Obě události ale budou podle ekonoma Lukáše Kovandy výrazně jiné než obvykle. A ne v pozitivním smyslu. Deníku FORUM 24 v rozhovoru mimo jiné řekl, že se Češi musí připravit nejen na vyšší ceny prakticky všeho, ale rovněž počítat s delšími dodacími lhůtami a tím, že některé zboží nemusí být k mání vůbec.

„Lidé by si měli dárky objednávat co nejdříve, protože hrozí, že například hračky nebudou. Nebo že zákazníci nenajdou přesně to, co chtějí, protože spousta zboží se nyní z Číny přepravuje výrazně dráž. Týká se to nejen zmíněných hraček, ale také oděvů či elektroniky,“ vypočítává Kovanda. Proto by podle něj lidé měli nákupu dárků věnovat větší pozornost a rozhodně letos vše nenechávat na poslední chvíli.

Miloš Zeman se svým poradcem Martinem Nejedlým (ČTK)

Zdražení přitom může být i velmi citelné. „Už od léta pozorujeme nárůsty cen v desítkách procent. Týká se to třeba tabletů, oděvů, kojeneckých oblečků, dámských zimních bund. Češi by se tak měli připravit na to, že si připlatí právě ty desítky procent navíc,“ odhaduje zkušený ekonom.

A náročnější zákazníci, kteří chtějí konkrétní model či například barvu, budou muset do peněženek sáhnout ještě hlouběji. „Pokud budou stát o hodně specifické zboží, tak může být cena letos i dvojnásobná. A zlepšení neočekávám, třeba přepravní situace se spíš zhoršuje,“ zmínil Kovanda. Upozornil, že proti kupujícím jdou i rostoucí ceny elektřiny a plynu, které zdražují v podstatě veškeré zboží.

A kdy tedy mají lidé dárky z různých e-shopů objednávat, aby jim pak na Vánoce nezbyly jen prázdné ruce? „Já už bych objednával teď, a to ze zahraničních i českých e-shopů. Protože nápor bude opravdu velký. A prodejci sice budou před svátky lákat na slevy, ale když uvidí, že je o něco zájem a těžko se to shání, tak půjdou s cenou nahoru,“ domnívá se ekonom.

Předpovídá, že letošní Vánoce budou pro Čechy historicky nejdražší a zároveň nejchudší za poslední roky v tom smyslu, že bude k mání menší šíře sortimentu. „Ono to jde ruku v ruce, protože zboží bude málo, a výrobci tak budou vědět, že mohou jít s cenou nahoru. Je to zkrátka obtížná situace, a proto radím dárky zajišťovat už nyní, tím se lidé v maximální míře vyhnou předvánočnímu stresu,“ zopakoval ekonom, že situace se bude do Vánoc z pohledu zákazníků ještě zhoršovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]