Čekat na schválení Sputniku V od EU je prý jako Mnichov 1938, tvrdí Filip

Šéf českých komunistů Vojtěch Filip  (ČTK)

Šéf českých komunistů Vojtěch Filip | FOTO: ČTK

Předseda komunistů Vojtěch Filip našel zcela neobvyklá historická srovnání. Podle něj si máme o schválení ruské vakcíny Sputnik V rozhodovat sami, jinak je to jako být zase v područí mnichovské zrady v roce 1938.

Filip na stránkách KSČM sděluje: „‚Vakcínu Sputnik V nepoužijeme bez schválení v EU,‘ zdůrazňuje nejen předseda vlády Andrej Babiš. Nejde mi z principu o Sputnik V, ale o proces. Řekl snad premiér jedním dechem i to, že Česká republika není k tomuto úkonu svéprávná, že SÚKL není autorita a že český personál není dostatečně odborně vzdělán, tudíž že není kompetentní k této schvalovací proceduře? Tak to totiž musíme brát.

Pak nezbývá, než otázka – proč SÚKL nezrušíme? Toto je podle vlády politika suverénního státu? Čekat, až o nás, za nás a bez nás rozhodne Brusel, resp. Amsterdam, kde sídlí EMA? O nás bez nás se už jednou rozhodovalo. V třicátém osmém roce v Mnichově. Pro českou zemi to dopadlo tragicky. Paradoxní je, že i dnes o nás bez nás rozhodují v podstatě ty samé státy jako v září 1938. Pane předsedo vládo, to je na pováženou!“

FORUM 24 (archiv)

To srovnání je hodně pomatené. Nikdo nám předně nezakázal Sputnik V používat, je to pouze nedoporučené, protože jeho účinky prostě nejsou – vzdor tomu, že ruská strana tvrdí opak – bezpečně známé. Vychází se v podstatě jen z článku v odborném časopise Lancet, který napsal tým ruských vědců. Problémů je ovšem několik. Kromě nich tu vakcínu nikdo nezávisle nezkoumal, jejich zveřejněné údaje budí pochybnosti a v Brazílii zjistili, že Sputnik, co jim tam doletěl, je nějaký jiný, než je ten popsaný v Lancetu. Takže chtějí vysvětlení. Rusové navíc zatím o schválení úřad EMA ani nepožádali a není známo, že by požádali nás.

Ono to s tím rokem 1938 a Sputnikem ale má přece jen nějaké shodné rysy. Jakmile Moskva někomu nabídne pomoc, musíme se ptát, jak to nakonec všechno dopadne. Představme si, že by to tehdy v Kremlu mysleli vážně a vyslali nám sem letadla a nějak (neměli jsme společné hranice) i pozemní vojska. Víme, jak to dopadlo, když SSSR „osvobozoval“ v roce 1939 polovinu Polska. Ne, komunisté tam nenechali existovat aspoň nějaké „zbytkové Polsko“. Prostě to území přičlenili k svému území a v Katyni povraždili příslušníky polské armády a další potenciálně nepohodlné Poláky. Když dorazili v květnu 1945 do Prahy, NKVD okamžitě začala sbírat předem vytipované osoby a šup s nimi do GULAGU. K tomu ke všemu KSČ mlčela a mlčí dodnes.

Jakmile začnou komunisté mluvit o naší samostatnosti a nějaké pomoci z Kremlu, je namístě předběžná opatrnost. Jak se Stalin, Brežněv a Putin někomu vydali pomáhat, nedopadlo to nikdy moc dobře. Pro ty zachraňované.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]