Cela pro Babiše před soudní budovou pobouřila politiky. Modlete se, aby se na to zapomnělo, vzkazují

Soudní líčení s Andrejem Babišem (ANO) (Petr Zewlakk Vrabec / se souhlasem)

Soudní líčení s Andrejem Babišem (ANO) | FOTO: Petr Zewlakk Vrabec / se souhlasem

Spolek Milion chvilek pro demokracii před zahájením pondělního soudního líčení s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem postavil před Městským soudem v Praze pomyslnou celu. Nápad pobouřil některé politiky, kritiku si aktivisté vysloužili také od ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Podle něj nemají nátlakové skupiny před soudy co dělat. 

„Dnešní ‚demonstrace‘ před soudem vypovídá málo o Andreji Babišovi, avšak mnohé o jejích organizátorech. I politik má právo na nerušené soudní řízení. Vážení soudci, suďte prosím podle zákonné, nikoli ‚lidové‘ či internetové spravedlnosti!“ vzkázal v pondělí 12. září na sociální síti. Podle něj takové akce mohou ovlivnit soudní řízení.

K názoru ministra spravedlnosti se přidali také další politici, kteří s takovou formou demonstrace nesouhlasí. Podle nich má Andrej Babiš právo na spravedlivý a nezávislý soud. „Symbol vězeňské cely před budovou soudu považuji za velmi nevhodný. O vině a trestu ať rozhodne bez jakéhokoli tlaku nezávislý soud,” řekla deníku FORUM 24 předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

„Omlouvám se, ale to postavení cely před soudní budovu je trapné. Babiš má také právo na nezávislý soud,“ napsal například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Za nepovedený a kontraproduktivní pokus tento čin považuje také bývalý prezidentský kandidát Michal Horáček. „Spakujte to, odvezte a modlete se, aby se na to zapomnělo. Tím jste tomu, proti čemu se vymezujete, prospěli,“ napsal na sociální síti.

„Demonstrace u sněmovny na podporu toho či onoho politického rozhodnutí jsou legitimní a patří k demokracii. Demonstrace u soudu na podporu toho či onoho rozsudku o vině a trestu jsou nešťastným nepochopením principů právního státu. To se nemělo stát,“ okomentoval celu také Miroslav Kalousek (TOP 09).

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Nepochybuji o tom, že to myslíte dobře, ale výsledek je děsivý. Kdybych byl Babišův advokát, tak vám tenhle nevkusný happening před soudní budovou dobře zaplatím…,“ dodal v komentářích.

Podle politiků nemá být podstatou soudu dostat bývalého premiéra do vězení, ale spravedlnost. „Já se moc omlouvám, ale tohle té věci neprospěje. My všichni máme doufat ve spravedlivý soud. Taky mám názor na to, jak to celé bylo, ale nechám ten soud konat. Cílem přece není vězení pro nikoho, ale spravedlnost, ať už bude vypadat jakkoliv,“ vyjádřila se poslankyně Barbora Urbanová (STAN).

Spolek Milion chvilek pro demokracii si za svým krokem stojí. „Za nezávislost justice dlouhodobě bojujeme a touto akcí před soudem se nesnažíme o lidovou spravedlnost. Neříkáme, jak má soud rozhodovat. Výrazně ale upozorňujeme na to, jak absurdní je, že člověk zatěžkaný tolika závažnými kauzami zvažuje kandidaturu na Hrad,“ reagovali aktivisté na slova ministra spravedlnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články