Celá Ukrajina shoří, prohlásil v rozhovoru Putinův propagandista Dmitrij Medveděv

Dmitrij Medveděv (Duma.gov.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Dmitrij Medveděv | FOTO: Duma.gov.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv a nynější místopředseda Rady bezpečnosti prohlásil, že dodávka pokročilejších amerických zbraní Ukrajině jen vyvolá další odvetné útoky Ruska, a to až do rozsahu ruské jaderné doktríny. Uvedl to v odpovědi na jednu z otázek ruské novinářky Nadany Friedrichsonové na telegramu.

„Žádná jednání se konat nebudou, pouze odvetné údery. Celá Ukrajina, která zůstává pod vládou Kyjeva, skončí v plamenech. Takto může uvažovat pouze morální blázen, kterých je v Bílém domě a v Kapitolu mnoho. Kdyby Washington skutečně chtěl ukončit válku, kterou sám vyprovokoval, mohl by to udělat lusknutím prstů a poslat své drogami zmožené poskoky k jednacímu stolu. Ale senilní washingtonští vědátoři v administrativě a jestřábi v Kongresu o to prostě nemají zájem,“ odpověděl bývalý nejvyšší ruský představitel a nyní poslušný Putinův sluha Medveděv na otázku, jak hodnotí současnou situaci, kdy USA oznámily, že Ukrajině dodají další zbraně včetně raketových střel s delším dosahem, a zda tyto dodávky nemohou znamenat, že by Rusko usedlo k jednacímu stolu.

Dmitrij Medveděv (ČTK)

Pokud by Ukrajina začala těmito zbraněmi útočit na Krym nebo hluboko na území Ruska, může být podle Medveděva odpověď jakákoliv. „Ruský prezident to řekl zcela jasně. Neklademe si žádné meze a v závislosti na povaze hrozby jsme připraveni použít všechny druhy zbraní. Včetně jaderného odstrašování. Reakce bude rychlá, tvrdá a přesvědčivá.“

Medveděv se také vyjádřil k situaci v Evropě, kterou je třeba „litovat jen proto, že si Evropani sami zvolili tak mizerné vůdce“. Rusové mají mít soucit pouze se svými lidmi na Donbasu a dalších územích, která „jsou napadána nacisty“.

Nakonec Putinův propagandista Medveděv prohlásil, že se evropští vůdci o své občany nestarají a ve snaze zalíbit se americkému prezidentovi jsou „tito trpasličí vládci ochotni udělat cokoli, aby se udrželi u moci“. Občané Evropy podle něj za sankce, dodávky zbraní Ukrajině, podporu obchodních válek a blokád platí poklesem své životní úrovně.

Medveděvova rozhořčená slova jsou odpovědí na vyhlášení USA, že dodají na Ukrajinu i střely GLSDB, které by měly zdvojnásobit dostřel tamní armády.

„Mezinárodní právo mluví jasně. Ukrajina může osvobodit své území jakýmkoli způsobem. Krym je Ukrajina. Medveděva vždy ignorujte,“ reagoval na jeho rozhovor poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články