Celá vláda by měla mít jednoho kandidáta na prezidenta. Nesmíme tříštit síly, říká první místopředseda STAN

První místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček (Hnutí STAN)

První místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček | FOTO: Hnutí STAN

V lednu čekají Českou republiku prezidentské volby. Jakého kandidáta vyšle do boje o Hrad koalice PirSTAN? A bude při výběru spolupracovat i s koalicí SPOLU? „Samozřejmě se snažíme v rámci našich koaličních partnerů hledat vhodnou strategii. Za mě osobně by to měl být jeden kandidát, nesmíme tříštit síly,“ říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 první místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček.

Starostové si na konci července zvolili nové vedení. Vít Rakušan (STAN) obhájil funkci předsedy a vy jste se stal prvním místopředsedou. Jak sněm s odstupem času hodnotíte?

Byl to nutný sněm. To si myslím, že je první věc. Byl nutný, protože jsme byli v určité personální nouzi a bylo nutné, abychom na to okamžitě reagovali a nenechávali to až na nějaké pozdější měsíce. Sněm pro nás byl důležitý z toho pohledu, že když jsme do politiky šli, řekli jsme, že kdyby přišly problémy, tak je chceme okamžitě řešit a problémy bohužel přišly. 

Osobně to vnímám tak, že sněm byl velmi nutný, abychom se k těm věcem dokázali postavit čelem a abychom dokázali vedení našeho hnutí personálně posílit tak, abychom mohli dobře dělat naši práci a to, s čím jsme do politiky šli. Shrnul bych to tak, že sněm byl nutný.

(Týdeník FORUM)

Do užšího vedení nebyla zvolena místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN). Překvapilo vás to?

Trochu ano, ale zároveň i ne. Byla velká vůle tam přivést, řekněme, mladší tváře, lidi, kteří deklarovali, že by ve vedení chtěli intenzivně pracovat. Na jednu stranu jsem to trochu čekal, ale zároveň jsem ve vší úctě k Věře rád, že tu volbu vzala tak, jak ji vzala. Má můj respekt.

Od té doby jsme byli několikrát v kontaktu, kdy jsme si v novém předsednictvu museli definovat některé věci a kompetence a ona má s ohromným nadhledem velkou chuť pokračovat ve svých projektech, ať už to byla otázka komunikace s kraji, školství, dostupnosti škol. Zároveň má ale také přednostní právo ve sněmovně. V tomto mě lidsky velmi mile překvapila, i když v samotné volbě nebyla zvolena místopředsedkyní. Za mě patří Věře velký respekt. Je to důkaz toho, že je profesionálka každým coulem.

Vy jste mluvil o mladých tvářích ve vedení Starostů. Nebojíte se, že jejich nezkušenost bude problém například při koaličních jednáních? 

Máte pravdu v tom, že někteří lidé nemají tolik zkušeností jako například kolegové z ODS nebo KDU-ČSL. Nemyslím si ale, že je to nějaký handicap. Jak ty lidi znám, ať je to kolegyně Šebelová, Lacina a další, tak to jsou lidé, kteří dokáží svá témata velmi dobře argumentovat. Možná nemusí znát některé typy her, nebo jak to budeme nazývat, ale podle mě to není věc, která by měla toho člověka diskvalifikovat nebo srážet.

Vít Rakušan získal 292 z 297 hlasů. Podobnou podporu měl na kongresu ODS i Petr Fiala a na sjezdu lidovců Marian Jurečka. Ani jeden z nich neměl žádného protikandidáta. Neukazuje to nějakou personální vyprázdněnost vládních stran, když proti předsedům nikdo nekandiduje a funkci obhájí s podporou přes 90 procent?

S dovolením bych nekomentoval ODS a lidovce, budu komentovat Víta Rakušana. Uvědomujeme si, že Vít Rakušan je první místopředseda vlády, ministr vnitra a zároveň člověk, který jakkoliv nezasahuje do práce policie. Ukázalo se to například při prošetřování Hlubučkovy kauzy. Zároveň je vidět, že má uvnitř hnutí ohromné renomé. 

Podle nás je to nejvhodnější a nejlepší kandidát, který v daný okamžik naše hnutí mohlo nabídnout. Sám mu v tomto věřím, je to energický člověk s ohromnou vizí a i s ohledem na jeho současnou pozici ve vládě si nemyslím, že by bylo dobře, aby došlo k nějakému střídání.

Vy jste na sněmu oznámil, že se vzdáte svého místa v zemědělském výboru kvůli tomu, abyste měl čas na práci uvnitř hnutí. Je to ale potřeba? Protože například Zbyněk Stanjura je zároveň ministrem a prvním místopředsedou ODS.

Bylo to potřeba, sám jsem v situaci, kdy mám i rodinu a děti. Vždy jsem k tomu přistupoval tak, že když jsem šel do nějaké pozice, do které jsem byl zvolen, jako například náměstek hejtmana kraje Vysočina, tak jsem po 15 letech opustil práci starosty města, kde jsme s kolegy dokázali vyhrát volby s více než 60 procenty hlasů. Udělal jsem to proto, protože mi to přijde přirozené. To samé jsem udělal, když jsem se stal poslancem, tak jsem rezignoval na post náměstka hejtmana. 

Mám v sobě zakořeněno, že pokud chci hnutí něco přinést, tak to primárně musí být můj čas, který nesmí jít na úkor mé rodiny. Za mě to bylo nezbytné, abych se mohl práci věnovat tak, jak to bude potřeba.

Pavel Šafr: Češi mezi pravdu a lží (FCM)

Na sněmu se mluvilo o vizích Starostů i o tom, že nemají žádný program. Co je podle vás ta hlavní věc, s níž by si měli voliči hnutí STAN spojit?

Nemyslím si, že bychom neměli jasnou vizi a programové ukotvení. Z našeho názvu to sice nevyplývá, jako to může vyplývat z názvů jiných stran, jako lidovců nebo sociální demokracie. Tam vás to třeba napadne hned v názvu. V našem případě ten název není vypovídající, ale zároveň to v něm částečně obsaženo je a to je ten hlavní leitmotiv subsidiarity, rozhodování na co nejnižší úrovni. Jsem přesvědčen, že tak to funguje dobře. Věřím, že jsme si to v řadě případů potvrdili i v praxi. 

Naše hlavní ukotvení je pravicový liberalismus s velkým směřováním k proevropským hodnotám. Mám-li to říct jednou větou, tak je to ten středopravicový liberalismus proevropského typu. V tématech, která s tím souvisejí, je naše politika, věřím, pragmatičtější, protože tím, že řada z nás prošla komunální nebo krajskou politikou, tak si pod řadou národních politik dokážeme představit konkrétní typy projektů, které tato politika podporuje.

Na sněmu také zaznělo, že by se hnutí STAN nemělo bát říct, že je pro přijetí eura. Už jste tuto otázku v koalici zvedli?

My jsme ji zvedli při samotném projednávání programového prohlášení vlády, kde jsme byli ti, kteří protlačili, řekněme, ten první vstupní model. Za nás to téma v rámci vlády diskutujeme už od doby, kdy se psalo programové prohlášení vlády.

A posouvá se ta debata někam?

Na to nedokážu odpovědět, protože to nejsou témata, na kterých bych participoval.

Podle volebních průzkumů ztratilo hnutí STAN v porovnání s květnem polovinu svých voličů. Jak velký problém to je před komunálními volbami?

Sám na to budu zvědavý, protože hlavně kauza Hlubuček se nás dotkla velmi výrazně. Na druhou stranu komunální volby probíhají jiným způsobem než volby celostátní. Máme už uzavřeny všechny kandidátní listiny, které se podávaly. Máme jich sice zhruba o sto méně než v těch předchozích volbách, ale kandiduje za nás více lidí než v roce 2018. Oproti jiným stranám a hnutím se nám daří rozšiřovat okruh lidí, kteří za nás kandidují. 

V těchto blížících se volbách máme poprvé ve všech krajských městech kromě Olomouce samostatné kandidátky. To vidím jako velký posun dopředu. Máme kandidátní listiny ve velkém počtu okresních měst, takže osobně vidím posun, že lidé nám věří. 

Jinak se tam propisuje jiný trend a mě samotného to zajímalo s ohledem na to, že jsem politologii studoval. Mezi roky 2014 a 2018 klesá počet lidí, kteří kandidují za politické strany, ale obecně se počet lidí, kteří kandidují, zvyšuje. Je to ale hlavně u nezávislých kandidátek. Omlouvám se, že to popisuji komplexně, ale jsem přesvědčen, že komunální volby pro nás dopadnou dobře.

Když zmiňujete kauzu exnáměstka pražského primátora, Petra Hlubučka, o které se mluvilo i na vašem sněmu, můžete zaručit, že se něco takového nebude opakovat?

Řeknu to velmi upřímně. Společenstvo lidí má mezi sebou vždy lidi dobré a ty, kteří se to snaží využít. Nikdy to nemůžeme stoprocentně zaručit, protože je to pořád společenstvo lidí. My jsme pro to každopádně udělali nějaké kroky, posílili jsme pravomoci dozorčí rady, takže minimálně přenastavujeme naše vnitřní procesy tak, abychom některým věcem mohli lépe předcházet nebo je dokázali eliminovat v počátku, aby nedošlo k nějakým situacím, které by nás mohly očernit.

Blíží se také prezidentské volby. Plánujete jako hnutí STAN do voleb nasadit svého vlastního kandidáta?

Samozřejmě se snažíme v rámci našich koaličních partnerů hledat vhodnou strategii a teď to bohužel nebudu dál komentovat.

(Archiv)

Když se o tom bavíte s koaličními partnery, jsou to hlavně Piráti, nebo by mohl být jeden kandidát celé koaliční vlády?

Za mě osobně by to měl být jeden kandidát, nesmíme tříštit síly.

Českou republikou teď hýbe kauza zásahů policistů na mítincích Andreje Babiše. Jaký na to máte názor?

Budu velmi rád, když bude celá věc řádně prošetřena, protože to je podle mě skandální. Přijde mi nepředstavitelné, aby taková věc vůbec nastala. Situace, že pan kolega Babiš navíc začne lidi označovat za nacisty a fašisty, je příšerná. Toto prohlášení je podle mě příšerné a skandální.

Bývalý ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek tvrdí, že pokud by k něčemu takovému došlo v zahraničí, rezignoval by ministr vnitra i policejní prezident. Měl by podle vás Vít Rakušan rezignovat?

Důvod k tomu není. Věc musí být patřičně prošetřena, ale není to důvod, aby rezignoval ministr vnitra.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články