Celé zemi by prospělo, kdyby se premiér konečně pořádně vyspal

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Česko je v katastrofálním stavu. Epidemie pokračuje, očkování postupuje pomalu, světlo na konci tunelu v nedohledu. Nezůstalo mnoho těch, kteří by ještě věřili, že by nás z této krize mohl dostat tým premiéra Babiše. Je to právě naopak – naši situaci zhoršuje především Babišovo chaotické řízení a míchání se úplně do všeho.

Není pochyb o tom, že Andrej Babiš je velmi pracovitý člověk. Nemyslím to sarkasticky, i Miroslav Kalousek kdysi v rozhovoru přiznal, že pracovitějšího člověka nikdy neviděl. Jenže bez efektivního řízení přijde veškeré snažení vniveč. Urputný workoholismus často vede jen k chaosu.

Eric Drooker

Dnešní krize dobře ukazuje, co jsou hlavní úkoly premiéra při řízení země. Podobně jako od velkých manažerů a šéfů firem chceme od politiků na nejvyšší úrovni vlastně jen dvě základní věci: činit dobrá strategická rozhodnutí a vybírat do funkcí kompetentní lidi.

Přepracovanost vám lepší rozhodnutí ani lepší odhad na lidi nezajistí. Když se pokaždé spálíte a neumíte si rozdělit priority, k čemu je vám slavné zvonění budíku ve 4:30, kterým se premiér pravidelně chlubí? Takový Jeff Bezos pracuje jen od deseti do dvou. Tvrdí, že jako nejvyšší šéf firmy má učinit jen dvě správná rozhodnutí denně. Dvě správná!

Nejhorší v Evropě

A jak to zatím vypadá s vládou odborníků, kterou Andrej Babiš léta sliboval? Ministři zdravotnictví selhávají, a tak máme od voleb už čtvrtého. Obsazení ministerstva spravedlnosti Marii Benešovou vyvolalo jen demonstrace a nedůvěru ve spravedlivou justici. Resort dopravy a průmyslu drží jeden podobný workoholik, který nevyjednal ani čtvrtého mobilního operátora. Resort školství je v troskách, což premiér ještě umocnil tím, že se začal nepochopitelně vměšovat do maturit.

Jan Hamáček a Tomáš Petříček (ČTK)

Pane premiére, my po vás nechceme, abyste si vy sám telefonoval s každou nemocnicí, abyste ty maturity osobně opravoval a běhal s krumpáčem kolem dálnice D1. Vaše úloha je jinde. Chceme, abyste zajistil kvalitní a důvěryhodné osobnosti ve vládě, určil jasnou strategii, sledoval práci jednotlivých resortů a hlídal, zda vše běží, jak má.

Měli bychom proto přestat s pohádkami o nejpracovitějším premiérovi na světě. Krize nám ukázala, co Babišova „tvrdá práce“ vlastně znamená: Ve statistikách jsme nehorší v Evropě a vláda už ani nepředstírá, že tuší, co s touto katastrofální situací dělat. Řekněme si na rovinu, že méně je často více. Pan premiér by se měl jít raději pořádně vyspat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články