Celebrita Marek Hanč. Babišovi lidé se podíleli na zločinu, nesmí se na to zapomenout

Píáristé Andreje Babiše Vladimír Vořechovský (vlevo) a Marek Hanč  (Zbyněk Pecák / se souhlasem)

Píáristé Andreje Babiše Vladimír Vořechovský (vlevo) a Marek Hanč | FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem

Podcast Insider přinesl velký rozhovor s někdejším spolupracovníkem předsedy hnutí ANO Andreje Babiše Markem Hančem. S člověkem, který stál za tou nejhorší nacionalistickou špínou a který spolu s Markem Prchalem pomáhal utvářet Babišův mediální obraz navzdory pravdě: navzdory tomu, že tento člověk se neštítí vůbec ničeho. Předstírat, že se tak nestalo, a tvářit se, že lidé jako Hanč nebo Prchal patří do normální společnosti, je jen další ukázkou neschopnosti vyrovnat se s nedávnou minulostí naší země. S érou babišistánu, který převrací naruby normy demokratického státu. Jestli chceme, aby česká společnost patřila ke svobodné, civilizovanější a slušnější části světa, tak zde musí být provedena důsledná debabišizace a deagrofertizace, nikoli levné a jednoduché zapomnění.

Na sociálních sítích, zejména v české twitterové bublině, důkladný rozhovor velmi rezonoval. Někteří kritizují málo konfrontační styl moderátorů Tomáše Jirsy a Michala Půra, což je ale čistě o pohledu na to, jak se má interview vést. Přesvědčení, že má moderátor za každou cenu „grilovat“ svého hosta a exhibovat sám, rozhodně není ukázkou znalosti dobré žurnalistiky a zbytečné vytváření nepřítele, jak to mnohdy sledujeme u tzv. seriózních médií, není jediným možným způsobem vedení interview. Rozhovory jsou tu kvůli respondentům, nikoli kvůli těm, kteří kladou otázky. Pojďme ale spíše k panu Hančovi.

()

Rozhovor je s ním veden jakožto s „odborníkem na marketing“, s člověkem, který spolu s několika dalšími osobami stojí za úspěchem Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Jenže v tom je ten problém. V Babišově případě se mluví o skvělém PR. Odkdy je ale PR synonymem pro lež, manipulaci a hlavně pro umlčení konkurence a médií tak, aby jeden člověk mohl za státní peníze tlačit občanům do hlav svoji propagandu?

Měli bychom si říct, jak to je doopravdy. Lidem, jako je Marek Hanč, nijak nevadilo, že Babiš zničil nejlepší noviny v zemi a že ovládl třetinu mediálního trhu (tedy oficiálně). Nevadilo jim, že jeho kroky jsou přímou cestou k ruskému systému ovládání společnosti a že pokud by na to Babiš alespoň trochu intelektuálně měl, skutečně bychom tam také skončili. Nevadilo jim, že nechal odvézt svého syna na Krym, aby zakryl dotační podvod. Nevadilo jim, že Česká republika nepřijala ani několik sirotků z řeckých uprchlických táborů. Nevadilo jim, že je to estébák. Nevadilo jim, že jeho cílem je zničit demokracii. A vrcholem všeho je, že jim nevadilo, že kvůli zájmům jejich chlebodárce zbytečně zemřely tisíce lidí na covid. Oni přece dělali PR.

Obdiv některých lidí k „mágovi sociálních sítí“ Marku Prchalovi nebo nyní k Hančovi není vůbec na místě. Že umějí lhát lépe než někdo jiný, to je nějaká pozitivní hodnota? A je to snad politika? Není. Politika by měla být o střetu programů a idejí, Andrej Babiš ale nic z toho nepředstavuje, on je schopen říci a slíbit všechno jen proto, aby získal volební hlasy. Za cokoli a od kohokoli. Když se k tomu přidá téměř neomezený rozpočet, v žádném případě nejde o nějakou genialitu, jen o silný žaludek a cynismus. Jedině s tím totiž můžete na sociální sítě psát lži o uprchlících, o tom, že občanům ukradnou chalupy, nebo si vymýšlet nesmysly o lithiu. To není umění politického marketingu, to jsou prostě výmysly.

(Profimedia)

Vrcholným číslem je video, kterým tvůrci Insideru mj. rozhovor poutali – kdy Hanč tvrdí, že koalici SPOLU vyhrála volby kampaň hnutí ANO, která oslabila Piráty. Hanč zde hovoří o „míře etiky“ a o hranici, za kterou prý nešli. To je skutečně zajímavé. Výše jmenovaní sirotci, Babišovy děti, mrtví během covidové pandemie… Za všechny tyhle hranice mu jít nevadilo. A to vypovídá jen a jen o něm samotném – je to člověk bez jakýchkoli skrupulí a to, že twitter vzdychá nad jeho údajnou inteligencí, je jen obrazem těch, který to dělají.

My z deníku FORUM 24 už čtyři roky jezdíme po celé České republice a debatujeme s občany ve městech i na vesnicích o situaci v zemi. A často se lidé ptají: „Až Babiš nebude v politice, to se zapomene na to, co dělali lidé kolem něj? Na to, na čem se podíleli?“ Nesmí se na to zapomenout. Na to, jak jeho novináři šířili lži, propagandu a dezinformace. Ani na jejich kolegy, kteří k tomu jen mlčeli. Copak lékař v nějaké nemocnici, který nebude záměrně léčit jednu nemoc kvůli zájmům majitele a přejde do nemocnice jiné, kde již tuto nemoc léčit bude, je dobrý doktor? Opravdu? Ne. A stejně tak se nesmí zapomenout na roli Marka Hanče. Podílel se na tak závažném narušení svobody a demokracie v naší zemi, že přinejmenším do veřejného prostoru žádné jeho názory nepatří.

Ministři obrany Jana Černochová a Lloyd Austin (Ministerstvo obrany ČR / se souhlasem)

A nakonec malý dodatek. Rozhovor způsobil mj. zajímavou výměnu názorů mezi Tomášem Jirsou a Janem Kubitou z Hospodářských novin. Kubita Hanče (a také Babiše) kritizoval, ovšem Jirsa mu připomněl, že pracuje pro podnikatele Zdeňka Bakalu. Asi nikdo nemůže pochybovat o tom, že novinářské standardy jsou ve vydavatelství Economia nesrovnatelně vyšší než v Mafře (kde kromě zájmů holdingu Agrofert nejsou vůbec žádné). Na druhé straně je dobré připomenout, že všichni oligarchové se podíleli na pokřivení českého mediálního trhu. Není možné se tvářit, že Bakala je úplně v pořádku a že jeho peníze jsou křišťálově čisté. Na druhou stranu je mírně nepatřičné srovnávat kapesního zloděje s Jackem Rozparovačem.

Tato výměna názorů nic nemění na tom, že pan Hanč není odborníkem na marketing, ale na putinovský styl permanentního lhaní a propagandu pro primitivy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články