Hospody v České republice se po zavedení EET a zákazu kouření rozdělily do tří skupin. První jsou restaurace, které restriktivní opatření přežily a fungují dál. Druhou skupinou jsou hospody, které provozovatelé zrušili kvůli buzeraci. A třetí skupinou jsou hospody, které se změnily v kluby. Tedy jakési neoficiální, polotajná místa, kam dál chodí lidé, popíjejí pivo, baví se a kouří cigarety. Mohou, protože oficiálně nejde o hospodu, ale o neveřejný prostor. Takový podnik je viditelně označem informací o tom, že jde o klub pro uzavřenou společnost, pro členy klubu.

Zpravidla jde o podniky na vesnicích s provozní dobou ve večerních hodinách. Sejde se tu pár štamgastů, vykouří několik cigaret, vypijí pár piv a jdou domů. Úředníci finanční a celní správy je však berou jako vážné ohrožení státní pokladny. Například minulý týden kontroloři Finanční a Celní správy podnikli zátah na tyto kluby. Podle zveřejněným informací chodili po klubech, zkoušeli něco koupit a když jim někdo něco prodal, pozorovali, jestli prodejce tržbu zaeviduje v EET.

„Kontrolní akce byla zacílena na kluby, které se snaží zastírat výkon podnikatelské činnosti. V těchto klubech nejsou dodržována pravidla, která by podnikatelé měli respektovat, a která jsou zakotvena ve zmiňovaných právních předpisech (evidence tržeb, zákaz kouření ve vnitřních prostorách, v nichž jsou poskytovány stravovací služby),“ uvedla mluvčí celníků Hana Prudičová a dále popsala, jak kontrola probíhala: „V průběhu večerních hodin došlo k prověření 24 provozoven napříč celou republikou (vyjma dvou krajů). V rámci místních šetření provedla finanční správa dvacet kontrolních nákupů. Ve třech případech byla na místě uložena pokuta za porušení evidenční povinnosti. V ostatních případech šetření dosud probíhají,“ shrnula misi Hana Prudičová.

Při kontrolách klubů, tedy neveřejných prostor, prý celníci zajistili také 28 rostlin marihuany.

Je zajímavé, jaké priority mají kontroloři Celní a Finanční správy. Vláda je plná ministrů vyšetřovaných kvůli podvodům, sám premiér vysává stát prostřednictví státních zakázek a dotací. A berňák s celníky jede za několika seniory pozorovat, jestli a jak platí za pivo. Gratulace.

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora