Čelným politikům se zvýší platy o tisíce, přilepší si i prezident

ČTK

Michaela Marksová | FOTO: ČTK

Vrcholným politikům vzrostou příští rok platy asi o osm procent, tedy zhruba obdobně jako letos. Například prezident bude brát o 17.700 korun víc než letos, řadový poslanec a senátor o 5300 korun víc. Vyplývá to ze sdělení ministerstva práce a sociálních věcí o vyhlášení platové základny.

Růst platů ústavních činitelů je dán nejen zvýšením průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře, od níž se jejich platy odvozují, ale i zákonného koeficientu, kterým se tato mzda násobí. Takto stanovená platová základna, z níž se platy vypočítávají, vzroste proti letošku skoro o pět tisíc korun. Bude činit 65.733,5 Kč.

Plat řadového senátora nebo poslance bez náhrad se zvýší z letošních 65.700 na 71.000 korun. Předseda parlamentního výboru si polepší z 92.500 korun na rovných 100.000 Kč. Předseda Sněmovny, Senátu i premiér dostanou proti letošku přidáno 14.300 korun, jejich plat vzroste na 190.700 korun. Plat hlavy státu se zvýší z letošních 219.000 korun na 236.700 korun.

Platy představitelů státní moci a dalších orgánů, kam spadají ústavní činitelé, si loni vyžádaly podle státního závěrečného účtu téměř pět miliard korun. Proti roku 2014 to byl nárůst zhruba o třetinu.

Už od září se zvýšily platy ve školství. Učitelům se tarif zvedl o šest procent, nepedagogickým pracovníkům o čtyři procenta. Od listopady vzrostly platy úředníků ve státní službě, vojáků, policistů nebo hasičů, růst tarifů byl čtyřprocentní. Mzdy lékařů a zdravotních sester se zvýší od ledna o deset procent.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner