Celostátní akce NCOZ proti ruskému vlivu. Policie v noci zatkla české členy polovojenských jednotek

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Ilustrační foto. (NCOZ)

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Ilustrační foto. | FOTO: NCOZ

V noci na středu na území České republiky prováděli příslušníci Národní centrály proti organizovanému zločinu rozsáhlá zatýkání Čechů, kteří jsou součástí paramilitantních skupin, řízených vyhoštěnými ruskými diplomaty, agenty GRU. Upozornil na to týdeník Respekt. Akce má nadále pokračovat, na zásazích se podílí stovky policistů.

Nové číslo Revue FORUM s Jaroslavem Flegrem (Roman Černý)

Národní centrála proti organizovanému zločinu pokračuje v akcích zaměřených proti ruskému vlivu na našem území. Zadržené členy polovojenských spolků policie v tuto chvíli neobvinila, jsou však podezřelí z organizování výjezdů Čechů na Ukrajinu, kteří zde bojovali za proruské separatisty.

Přesný počet zatčených není v tuto chvíli jasný, mělo by jít o pět lidí (prvotní informace pojednávaly o 10–20 zadržených) napojených na ruské agenty GRU, kteří byli vyhoštěni českou vládou kvůli ruskému teroristickému útoku na muniční sklad ve Vrběticích. Členové ruských tajných služeb měli zatčené Čechy instruovat.

Mnozí z nich mají mít doma legálně držené zbraně, policie byla podle zdrojů redakce připravena na případnou agresivitu zatýkaných.

„K vašemu dotazu mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Více podrobností sdělit nemohu, neboť podávání informací z trestního řízení má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze, uvedl týdeníku Respekt mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej s tím, že nemůže uvádět žádné bližší informace.

Zásah nemá mít žádné vazby na vyhošťování ruských diplomatů z České republiky, souvisí však s aktuální vyhrocenou situací na rusko-ukrajinské hranici, kterou momentálně obklopují ruské tanky. NATO se kvůli tomu obává útoku Moskvy – Ruská federace tuto možnost popřela.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]