Celosvětový strach stál teroristy pouhých pár tisíc eur

Eric Drooker

Vražedný útok teroristů z Islámského státu, při kterém v pátek 13. listopadu zemřelo 130 lidí, vydal svůj smutný účet. Úděs, který čin vyvolal po celém světě, radikální zabijáky prý přišel v přepočtu na necelých 220 tisíc korun. Výbušniny, použité zbraně i automobily dokázaly vrazi sehnat za pár tisíc eur. Pátrání po nich, vyšetřování a následná ochrana před podobnými útoky přitom přijde na miliardy eur. Žádné peníze však nedokážou zaplatit smutek a žal, kterým musí procházet rodiny i blízcí obětí.

Bomba z lékárny

Podle agentury Reuters bylo pro teroristy až nezvykle snadné a levné si opatřit všechny věci, které potřebovali k hrůznému činu. Na rozdíl od útoků z 11. září 2001, které vyžadovaly vysoké finanční náklady, až kolem půl milionu dolarů, bylo totiž tentokrát použito jen pár kalašnikovů a podomácku vyrobených bomb. K jejich vytvoření stačilo navštívit drogerii nebo lékárnu, protože podle vyšetřovatelů se jednalo o výbušninu, jejímž základním prvkem je peroxid vodíku, běžně používaný třeba k odbarvování vlasů. Připojení takzvaných TATP bomb, které jsou také označovány jako „Matka Satana“, bylo otázkou několika drátů za desítky eur.

Pocit ohrožení se dá koupit zcela běžně

Pronájem vozidel, kterými se teroristé pohybovali nejen po Francii, ale zřejmě i po několika dalších evropských zemích, se podle Reuters mohl pohybovat kolem 600 eur. Volkswagen Polo, Seat Leon i Renault Clio jsou běžně dostupné a levné vozy. Cena by odpovídala zhruba týdenní výpůjčce včetně doplňování paliva.

Samopaly AK-47, známé jako Kalašnikov, se podle zpravodajské agentury dají v Evropské unii sehnat v rozmezí 300 až 700 eur a veškeré střelivo, které bylo použito, mohlo stát kolem 500 eur. Koupit za tuto cenu se na internetu dají sehnat přibližně dva tisíce nábojů kalibru 7,62.

Celková částka, za kterou minulý pátek islámští radikálové rozpoutali teror, se tak pohybuje kolem sedmi a půl tisíce eur.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner