Celý audit je venku. Poslanec ANO se začal vymlouvat, aby to nemusel číst

Andrej Babiš a Vojtěch Filip v hloučku poslanců ANO a KSČM  (ČTK)

Andrej Babiš a Vojtěch Filip v hloučku poslanců ANO a KSČM | FOTO: ČTK

Poslanecká sněmovna na podnět Ivana Bartoše (Piráti) zařadila na pořad schůze mimořádný bod k závěrům Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Po dopoledním zveřejnění některých detailů auditu pražským radním, zveřejnili novináři Deníku N celé znění této zprávy. Koaliční poslanec Pavel Plzák (ANO) se obratem začal vymlouvat na to, že neví, co je dané médium. V reakci na to rozeslal poslanec Tomáš Martínek (Piráti) odkaz všem poslancům do e-mailových schránek.

„Já nevím, co je Deník N. Já to nečtu, číst to nebudu. A jestliže tady máme řešit nějaký bod, tak já čekám, že k němu budu mít nějaké podklady, a ne že někde v novinách něco vyšlo. Kam jsme to dopracovali? A to je jedna věc, ježiš, možná, je to pravda, ale já si myslím, že bychom se podle toho měli řídit všichni,“ reagoval Plzák na informaci o zveřejnění.

Dominik Feri (TOP 09) následně podotkl, že je chyba samotného poslance, že zmiňované médium nezná. „Asi jste informován jenom stranickým tiskem. Já vám tady řeknu konkrétní zdroj. Klidně vám pošlu i odkaz, abyste si to přečetl – a vy se tady vymlouváte? To si děláte legraci! Příště se budete vymlouvat na co? Že to je moc dlouhý, že by to měl být radši komiks, anebo, že neumíte vůbec číst,“ opáčil poslanec. S odesláním článku ho nakonec ale předběhl právě Martínek.

Současný předseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll a bývalý předseda spolku Mikuláš Minář ještě v dobách, kdy spolu stáli na jednom pódiu (Milion chvilek pro demokracii)

Podle informací z utajovaného dokumentu by měly finální korekce činit 285 milionů korun a dále EK apeluje na Českou republiku, aby byla provedena hloubková prověrka eurofondů. Samotné nastavení a pokračující fungování svěřenského fondu má být podle unijních orgánů účelové. V jednom z operačních programů byla pak zjištěna až 96,7 % chybovost.

Občanská demokracie nyní navrhuje zřízení sněmovní komise, která by kontrolovala vládu v tom, jak naloží se závěry unijních auditorů. Podle předsedy strany Petra Fialy by měla komise zabránit pochybnostem o tom, že vláda a ministerstva řeší důsledky auditu „nikoli v souladu s osobními zájmy předsedy vlády a jeho firem, ale v souladu se zájmy českých občanů“.

Fiala dále uvedl, že „impérium předsedy vlády“ by mělo vrátit neoprávněně čerpané dotace. „Předseda vlády může mlžit, může lhát, může si vymýšlet, ale faktem je, že firmy jeho impéria dostaly dotace,“ řekl během rozpravy. A koaliční sociální demokraty požádal, aby přestali strkat hlavy do písku a zasadili se o výměnu ministerského předsedy. Jediným správným řešením podle něj je, aby na pozici předsedy vlády byl někdo jiný z ANO. Opakovaně poté vyzval přítomné poslance, aby se zamysleli, zda by před deseti lety bylo možné, aby premiér byl trestně stíhaný, jako je Babiš opět v kauze Čapí hnízdo, a aby jeho firma čerpala české i evropské dotace.

()

Před samotným zveřejněním ze strany novinářů upozorňoval navíc předseda Pirátů Bartoš na to, že by auditní zpráva mohla být zpřístupněna na základě veřejného zájmu. Sám za sebe uvedl, že být například na místě primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), tak celé znění auditu zveřejnění. Odkazoval se přitom na dřívější výroky evropské komisařky, která již u předběžné zprávy hovořila ve smyslu, že je zde velmi silný veřejný zájem a že to není audit nějakého jednoho subjektu, který by čerpal peníze, ale týká se to vlády České republiky, celého systému a osoby premiéra.

Po dvou hodinách byla rozprava kolem bodu rozpuštěna před polední pauzou. K tématu se poslanci opět vrátí po projednání kontrolním výborem 31. ledna 2020.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]