NÁZOR / Ve stylu „není to pravda, ale mohla by být“, se mnoha lidem jistě hezky čte, že Putin už je na tom zle, ba dokonce že už není mezi živými a jeho již dlouho chatrné tělo spočinulo v mrazáku. Putin nejspíš moc zdravý nebude, už dlouho nepředvedl žádný sportovní kousek a v každém případě už není nejmladší. Co je ale smyslem pověstí, které se stále vynořují a v posledních dnech dokonce značně přitvrdily?
Dmitrij Travin na svém kanálu na telegramu zmiňuje pověstný účet „generál SVR“, který se stylizuje jako zápisky insidera, bývalého generála rozvědky, který má pozoruhodný vhled do každodenního dění v Kremlu. Kdo to píše, se s určitostí neví. „Podezřelým“ je Valerij Dmitrijevič Solovej (narozen 19. srpna 1960), ruský politolog, konspirační teoretik, historik a někdejší profesor na katedře reklamy a public relations na MGIMO. Solovej je známý svými politickými předpověďmi, z nichž většina se ukázala jako chybná. A právě tento člověk dne 27. října vyhlásil Putinův skon.
Problém je v tom, že již několik let dělá Solovej předpovědi, které moc nevyšly.
8. září 2017: „Putin odejde podle Jelcinova scénáře za dva nebo tři roky.“
30. prosince 2018: „Koncem roku 2019 začne rozsáhlá politická krize, bude trvat dva až tři roky a skončí odstavením současného režimu od moci a obnovením Ruska.“
24. prosince 2019: „Putin odejde v roce 2020, nahradí ho Medveděv.“
13. června 2020: „Už v roce 2022 Putina neuvidíme v politice – ani v ruské, ani v mezinárodní.“
23. prosince 2020: „V roce 2021 Putin odejde a bude muset bezpodmínečně opustit svůj úřad.“
23. září 2021: „Putin opustí prezidentský úřad do roku 2024.“
23. prosince 2022: „Putin bude nucen opustit Kreml na jaře 2023.“
23. října 2023. „Putin se nedožije konce podzimu.“
Nakonec tedy 27. října přišla zpráva o Putinově smrti, která se tají, a na veřejnosti vystupuje dvojník.
Tohle je třeba předeslat, aby bylo jasné, o čem píše ruský politolog a publicista Dmitrij Travin, kterého budeme citovat.
„Valerij Solovej se pustil do kuriózního experimentu. Nyní vlastně píše alternativní politické dějiny dnešního Ruska. Ano, ano, nejde o politickou analýzu, ale o seriál v žánru alternativní historie,“ píše Travin 30. října.
„Soudě podle toho, že ruští diváci stále častěji přecházejí od ‚brrr, to je ale blbost!‘ k ‚ha, ha, co bude dál?‘, se jeho experimentu zatím daří. Silným tahem scenáristy bylo bezesporu přizvání ponurého, asketického a záhadného Nikolaje Patruševa (dnes šéfa ruské Bezpečnostní rady a člena Putinova neformálního úzkého kruhu, pozn. red.) do hlavní role neformálního vládce Ruska. Masový divák, který uctíval kníratého, hrozivého Stalina a vyprávěl si vtipy o plešatém Nikitovi Kukuřičném, by se měl zamilovat do Patruševa, a ne do nějakého Michaila Mišustina, ačkoli podle ústavy by měl povinnosti hlavy státu plnit právě premiér. Ale co s tím má společného ústava, když tu máme telenovelu, a ne politickou analýzu?“
Dne 3. října pak Travin přidává něco o motivech této zvláštní literární tvorby.
„Pokud chce někdo pochopit, na co dnes generál SVR a profesor VDS (Valerij Dmitrijevič Solovej, pozn. red.) naráží, stojí za to připomenout si příběh chytrého hlasování, na který se již poněkud zapomnělo. (Šlo o strategii, kterou vymyslel Alexej Navalnyj se svým týmem. Pozn. red.) Jeho podstatou bylo rozkolísání autoritativního politického systému při volbách hlasy aktivní veřejnosti. ‚Chytrý volič‘ měl hlasovat proti straně Jednotné Rusko a pro jakoukoli jinou stranu nikoli proto, že by tato strana byla lepší, ale proto, aby proti sobě poštval prokremelské strany a vyvolal rozkol v elitách. Tento tah samozřejmě nic nepřinesl, protože moc v personalistické autokracii není soustředěna ve straně Jednotné Rusko a podobných imitacích parlamentarismu, ale ve špičkách byrokracie, včetně té mocenské. A její chytré hlasování se ji ani nepokusilo zviklat. Nikdo nevěděl, jak na to,“ píše Travin na telegramu.
Opět zmiňuje posílení role Nikolaje Patruševa, který údajně řídí zemi v nepřítomnosti Vladimira Putina. Ten už je totiž po své utajené smrti několik dní doslova u ledu. „Jméno tajemného Patruševa, o němž dříve věděli jen velmi zpolitizovaní občané, se nyní natvrdo vrylo do myslí generálových čtenářů a profesorových diváků. Probíhá jakési ‚chytré hlasování‘ pro Patruševa proti Putinovi.“
Travin nechce spekulovat, jestli jde o snahu vyvolat rozkol v elitách, nebo se tomu elity jen vysmějí.
V každém případě se dají „generálovy“ zápisky číst jako zábavný politický pamflet. (Podle názorů kolujících v Rusku i na Ukrajině je tajemným „generálem SVR“ sám Solovej.)
„Po přečtení tezí s citacemi z projevu prezidentova dvojníka na setkání s členy Veřejné komory prohlásil tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev: ‚On (dvojník) se snad pos..l?! Už se s tím musí něco udělat.‘ Smuteční obřad za zesnulého Vladimira Putina je naplánován na zítřek. Sejde se na něm bývalý nejužší kruh. Byla objednána opulentní večeře,“ píše se tam tento pátek.
Pravdivé se na tom všem jeví především to, že Putin skutečně působí jako mrtvý muž. Vůbec nevypadá jako nějaký hybatel dění. Velkolepá vítězství se nedostavují. Místo setkávání s politiky, kteří něco znamenají, si může dělat fotky jen se zcela obskurními zločineckými vůdci. Jediný, kdo je významný a Putin se s ním může vyfotit, je čínský prezident. Tam ale každý ví, že Rusko v tomto vztahu hraje druhé housle a ztrapněná ruská říše se musí doprošovat, jestli od ní Čína ještě nakoupí nějaký plyn pod cenou.
Když k tomu ještě přistoupí vážně se tvářící vtípky, že je Vladimir Vladimirovič už ve skutečnosti pod drnem, je to pro něj skutečně trapné.